Ознака: авиони
Свет 23.11.23 | 12:46

Турција преговара да купи 40 европски борбени авиони

Турција почна да разговара со европските земји за купување на 40 авиони Еурофајтер Тајфун, откако оцени дека нејзиното барање за купување американски ловци Ф-16 можеби...

Свет 16.10.23 | 14:31

НАТО почна со вежби со нуклеарно оружје во Европа

НАТО ги започна своите годишни воени вежби со нуклеарно оружје, потврди денеска за ДПА портпаролот на западната одбранбена Алијанса До 60 авиони ќе бидат вклучени во...

Свет 20.08.23 | 11:24

Тајван објави дека 25 кинески воени авиони навлегле во неговиот воздушен простор

Министерството за одбрана на Тајван утринава соопшти дека во изминатите 24 часа 25 кинески воени авиони ја поминале средната линија на Тајванскиот теснец. Тој теснец...

Црна хроника 02.08.23 | 18:30

Авиони на ДЗС и полициски хеликоптер вклучени во гаснење на пожарот над Отовица

Два авиона „Ер трактор“ за Дирекцијата за заштита и спасување и еден полициски хеликоптер интервенираат во гаснење на големиот шумски пожар над село Отовица што изби...

Свет 26.07.23 | 19:41

Западот не може да се договори за обука на украински пилоти на Ф-16

Планот за обука на украински пилоти да управуваат со западните борбени авиони Ф-16 допрва треба да биде договорен, и покрај најавите на САД дека обуките би можеле да почнат...

Македонија 20.07.23 | 14:27

Ангелов: Aвионите за гаснење пожари се сервисирани и се очекува да стигнат во секој момент

Имаме три авиони ертрактори на Дирекцијата за заштита и спасување. Едниот е функционален, другите два се сервисирани и треба да стигнат во секој момент, изјави првиот...

Македонија 14.07.23 | 14:47

Ангелов: Подготвени сме, сите три противпожарни авиони ќе бидат функционални ова лето

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов истакна дека надлежните институции се подготвени и искоординирани за можноста од пожари по високите температури. Вчера одржавме...

Свет 05.06.23 | 08:27

САД подигнаа воени авиони за да го „уловат“ авионот кој без дозвола прелета над Вашингтон

Американските власти подигнаа група воени авиони во неделата да уловат мал авион кој влегол во воздушниот простор над пошироката област Вашингтон пред да се урне во...

Свет 22.05.23 | 10:51

Британско министерство за одбрана: Русија создава нова елитна воздухопловна единица

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство вели дека е голема веројатноста Русија да создава нова единица за напад на авиони која ќе оперира над Украина. Министерството...

Свет 15.05.23 | 22:59

Сунак: Велика Британија не планира да испрати борбени авиони во Украина

Велика Британија не планира да испрати борбени авиони во Украина откако украинската војска навести дека би била среќна доколку користи Ф-16, изјави денеска портпаролот...

Свет 07.03.23 | 14:42

Директен судир на авиони над небото над Рим: Страшна глетка во Италија, еден се срушил на сред улица!

Двајца пилоти загинаа кога воените авиони со кои летаа се судрија над Гвидонија Монтечелио, на речиси 35 километри североисточно од Рим. Едниот од лесните авиони се урна...

Балкан 25.02.23 | 18:57

Хрватска праќа 14 хеликоптери во Украина

Хрватска започна со специјална операција преку која праќа 14 транспортни хеликоптери во Украина. Од нивниот состав издвоени се 12 хеликоптери MI 8 MTV-1 и два хеликоптери...

Свет 14.02.23 | 22:18

Остин: Сe уште нема одлука за авиони за Украина

Прашањето за можното испраќање борбени авиони во Украина се уште е отворено по состанокот на педесет земји за координирање на испраќањето оружје во таа држава. „Немам...

Свет 11.01.23 | 13:19

Сите авиони во САД приземјени поради дефект на компутерскиот систем за следење летови

Сите авиони низ САД денеска беа приземјени поради дефект во компјутерскиот систем за следење летови на Федералната управа за авијација. Администрацијата преку Твитер...

Свет 07.11.22 | 11:27

Европските синдикати бараат заштита од токсични испарувања во авионите

Европската конфедерација на синдикати и работниците во авионскиот сектор бараат итно да се имплементира директивата на ЕУ за безбедност на кабините, јави дописничката...

Македонија 22.08.22 | 18:15

Министерство за одбрана: Американските бомбардери Б-52 со прелетот над Скопје го демонстрираа силното сојузништво во НАТО

Два воени воздухоплова од типот Б-52 на Воздухопловните сили на САД денеска извршија прелет над Скопје, што е уште еден приказ на заедништвото и  силното сојузништво...

Балкан 19.07.22 | 11:34

САД прифатиле Грција да набави стелт авиони Ф-35

Одлуката на САД да испратат поголема група современи борбени авиони од петта генерација Ф-35 на воени маневри на Пелопонез, се смета како потврда дека Вашингтон во Атина...

Свет 17.07.22 | 18:12

Во Италија откажани повеќе од 200 летови поради штрајк

Повеќе од 200 летови се откажани денеска во Италија поради четиричасовниот штрајк на вработените на аеродромите и авиокомпаниите. Имаше откажани летови во Италија, но...

Свет 07.05.22 | 16:31

НАТО демне од воздух на границите со Русија и Украина: Секој ден по 30 ловци, извидувачки авиони и танкери ја следат руската армија

Во време на руската воена операција во Украина, Северноатлантската алијанса значително ја зголеми својата борбена ефикасност на источните граници со Русија. Покрај...

Свет 19.04.22 | 21:44

Американските авиокомпании ја укинуваат обврската за носење маски во авионите

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден повеќе нема да наметнува обврска за носење маски во јавниот превоз, откако федерален судија во Флорида пресуди...