Украинскиот претседател Володимир Зеленски вели дека времето за ослободување на Украина е „сѐ поблиску“, како и дека е само прашање на време кога ќе „врати сѐ што Русите освоија“, пренесува „си-ен-ен“.

Украина ќе си земе сѐ назад. Тоа е императивно. Само прашање на време е. Со секој ден времето до ослободувањето станува сѐ покусо. Сѐ што правиме е токму тоа, рече Зеленски.

Додава дека ситуацијата во источниот мнозински рускојазичен регион Домбас и натаму е тешка, особено во областите на Северодоњецк, Лисичанска, Бакума и Попасна, коишто според проруските сепаратисти, пак, се под контрола на нивните сили поддржани од руските војски.

На сѐ, што се однесува до снабдувањето со оружјето, со секој ден сме сѐ поблиску до бројна предност на непријателите, тврди украинскиот претседател.

Истакна дека ќе „доминира со технолошка и конвенционална ударна сила“, како и дека многу од тоа зависи од украинските партнери од коишто очекува „добри вести веќе следната седмица“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.