НАТО ја критикуваше Русија поради нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе стационира тактичко нуклеарно оружје во Белорусија.

– НАТО е во состојба на готовност и внимателно ја следиме ситуацијата. Не видовме никакви промени во нуклеарната позиција на Русија што би предизвикало да ја прилагодиме нашата, изјави портпаролот на НАТО.

Спомнувањето на руското нуклеарно споделување на НАТО е сосема погрешно. Сојузниците на НАТО дејствуваат целосно почитувајќи ги нивните меѓународни обврски.

Русија постојано ги прекршува своите обврски за контрола на вооружувањето и неодамна го суспендираше своето учество во Новиот договор СТАРТ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.