Втората студена војна може да испадне поопасна од првата, предупредува поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер во интервју за Мундо објавено синоќа.

– Оваа втора студена војна би можела да започне меѓу САД и Кина, предвидува поранешниот државен секретар.

Според Кисинџер, една од причините зошто Втората студена војна може да се покаже поопасна од првата е фактот што Кина и САД имаат споредливи економски ресурси – нешто што, според поранешниот државен секретар, не било присутно во Првата студена војна.

Вашингтон и Пекинг имаат заедничка обврска да спречат катастрофален судир, истакнува Кисинџер.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.