Полиција го преплави велшкото село Аберфан по напад кој што полицијата го опиша како „сериозен “. Едно лице е пренесено во болница по инцидентот, а училиштата и општинските центри во моментов се затворени. Сите служби за итна помош се на терен, а полицијата им порачува на луѓето да ја избегнуваат областа. Британски Индипендент наведува дека се работи за напад со нож кој се случил во близина на училиштето.

Според извештаите на локалните медиуми, полицијата излегла на терен по дојава за инцидент што се случил на патот Мој во Аберфан денеска околу 9 часот, соопшти полицијата на Јужен Велс. Инцидентот е во тек, соопшти полицијата на Јужен Велс, а портпаролот рече дека „услугите за итни случаи реагираат на сериозен напад што се случи на Мој Роуд во Аберфан, Мертир околу 9 часот наутро“.

Велшката служба за брза помош соопшти дека нејзиниот тим обезбедил „критична помош на местото на настанот“ пред жртвата да биде однесена во болница во Кардиф.

„Вооружени полоццајци се во областа и бараме од луѓето да ја избегнуваат областа за да можеме ефикасно да се справиме со овој инцидент“, додаде тој.

Портпаролот рече дека едно повредено лице е префрлено во болница, додавајќи дека сите училишта и општински центри во областа „во моментов се затворени како мерка на претпазливост“.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.