Ознака: училиште
Свет 21.09.23 | 10:46

Во пораст бројот на родители во Англија кои сметаат дека децата не мора да одат секој ден на училиште

Според истражување на британската консултантска компанија „Паблик фрст“ (Public First), поголем број родители веќе не сметаат дека нивните деца мора да одат на училиште...

Македонија 06.09.23 | 11:58

Општина Куманово ги демантира обвинувањата од министерот Шаќири дека не аплицирала за училиштето во Агино Село

Општина Куманово ги отфрла и демантира обвинувањата од министерот за образование и наука, Јетон Шаќири дека Општина Куманово нема аплицирано за добивање на средства...

Балкан 05.09.23 | 13:52

Училиште во Турција ќе се вика „Македонија“ во знак на благодарност за солидарноста по земјотресот

Во турскиот град Малатија, кој беше еден од погодените од катастрофалниот земјотрес во Турција во февруари годинава, ќе биде изградено училиште кое ќе го носи името...

Македонија 25.07.23 | 14:09

Учебната година ќе стартува на 1 или 4 септември, со нов пролетен распуст и ќе трае до 15 јуни?

Учебната година да почне како и до сега на први септември но да се воведе пролетен распуст за учениците. Ова е еден од најприфатливите предлози за кои размислуваат во...

Балкан 12.06.23 | 13:04

Капа со пластичен куршум оставена пред белградското училиште каде Кецмановиќ го изврши крвавиот масакр

Српската полиција го приведе на информативен разговор лицето кое вчера остави капа со куршум пред основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград. Тоа се случи...

Балкан 05.06.23 | 18:07

Ученик фрлил солзавец или протекол плин: Чуден мирис создаде мачнини и паника во хрватско училиште

Пред сплитското училиште Обрничка денеска од 16 часот се собраа итните служби – пожарникари, Брза помош и полиција, но засега не се знае точно зошто интервенирале,...

Скопје 29.05.23 | 14:10

Училиштето во Пинтија ќе добие затворен спортски објект

Затворен спортски објект во Подрачното основно училиште „Рајко Жинзифов“ во Пинтија ќе гради Општина Кисела Вода. Оваа иницијатива на градоначалниот Орце Ѓорѓиевски,...

Балкан 11.05.23 | 11:32

Родител на ученик во Загреб се заканувал дека ќе го повтори Белград, интервенирала полицијата

Една недела по масакрот во белградското основно училиште, родителот на еден од учениците на загребското училиште и се заканил на наставничката дека Белград ќе се повтори....

Балкан 10.05.23 | 10:14

Српски министер предлага да се урне училиштето во кое се случи масакрот и да се изгради спомен-парк за жртвите

Министерот за економија на Србија, Раде Баста предложи да се урне зградата на основното училиште „Владислав Рибникар“, каде што беше извршен масакрот, пишува „Нова.рс“. Повикувам...

Македонија 08.05.23 | 15:02

Загрижувачки податоци: 37 отсто од децата не се чувствуваат безбедно во училиште, 24 проценти се жртви на физичко насилство

Триесет и седум отсто од децата во нашите училишта истакнуваат дека не се чувствуваат безбедно во училиште. Дури 24 проценти од децата велат дека се жртви на физичко...

Балкан 07.05.23 | 17:10

Од утре во Србија ќе има полиција во сите училишта

Од утре, од 8 часот во крајот на наставата ќе има полиција во сите училишта во Србија, изјави државниот секретар во МВР Данило Стевандиќ. Стевандиќ рече и дека МВР годинава...

Балкан 04.05.23 | 21:10

Таткото на вратата од училиштето залепи посмртница за својата ќерка

Белграѓани продолжуваат да палат свеќи за жртвите од вчерашниот масакр, а во црквата Свети Сава почна молитвата за загинатите во страотното злосторство што се случи...

Балкан 04.05.23 | 15:00

Нов напад во Белград: Бивша ученичка избола ученик и наставничка

Поранешна ученичка денеска повредила ученик (15) и наставничка која се обидела да го спречи нападот во приватното училиште „Руѓер Бошковиќ“ во Белград. Како пренесува...

Балкан 03.05.23 | 13:11

Нема да има казна за ученикот кој во училиште уби 8 деца, чуварот и тешко рани 7 лица: Се уште нема наполнето 14 години

Доколку малолетниот К.К. осомничен дека убил девет лица во пукање во основното училиште „Владислав Рибникар“, нема навршено 14 години, тој не може да биде кривично гонет,...

Балкан 03.05.23 | 09:48

Чуварот убиен, наставничка и три деца повредени откако седмоодделенец пукаше во училиште во Белград

Покрај убиениот чувар, наставничка и три деца се повредени во пукањето во училиштето во Белград утрово, пренесуваат српските медиуми. Претходно од српското МВР беше...

Балкан 11.04.23 | 09:24

Дојава за бомба во училиште во Сараево

ОУ „Меша Селимовиќ“ утрово добило дојава за поставена бомба повторно, а учениците се евакуирани и во тек е проверка од страна на полицијата. Како што потврди Мерсиха...

Македонија 29.03.23 | 19:32

Училиште во Македонија две недели е без струја, поради неплатени сметки

Учениците следат настава во студено простории, поради неплатени сметки за струја во училиште во Мала Речица, пренесува ТВ21. Новинарите додека снимале во училиштето...

Живот 08.02.23 | 10:50

Учениците на Државното средно училиште за рехабилитација и образование „Св.Наум Охридски“  добија табла со кош за потребите на нивната спортска сала

Во рамките на својата програма за грижа на ранливите групи граѓаните женскиот клуб Inner Wheel Skopje  -Europea, за учениците на Државното средно училиште за рехабилитација и образование...

Скопје 11.01.23 | 12:26

Подрачното училиште „Димитар Поп Георгиев Беровски“ во Хром доби нова училишна опрема

Нова училишна опрема во подрачното училиште „Димитар Поп Георгиев Беровски“ во Хром. 🪑Од страна на фирмата „Мериан Ас“, доставени се 90 клупи, 190 училишни столчиња,...

Скопје 28.12.22 | 11:14

Училиштето „Григор Прличев“ во Железара прогласено за најубаво украсено во Гази Баба

Дедомразовци, елки, снешковци и новогодишни подароци нацртаа на училишните прозорци, ученици и вработени во основното училиште „Григор Прличев“ во населбата Железара....