Ознака: училиште
Скопје 10.10.20 | 12:32

Две деца од ОУ „Лазо Трповски” се позитивни на ковид-19, во изолација две одденија и три наставнички

Две одделенија од ОУ „Лазо Трповски” од општина Карпош се ставени во изолација откако вчера било потврдено дека две деца од прво одделение се позитивни на ковид-19....

Македонија 30.09.20 | 10:37

Уште не почната, се најавува бојкот на наставата

Градоначалникот на општина Кичево, Фатмир Дехари на денешната средба со новинарите истакна дека ја информирал министерката за образование и наука Мила Царовска за...

Македонија 19.09.20 | 11:42

Најверојатно ќе се дозволи продолжен престој во училиштата

Комисијата за заразни болести в понеделник на состанок ќе ја разгледува анализата дали да се дозволи продолжен престој во училиштата, но министерот за здравство Венко...

Македонија 18.09.20 | 09:26

Филипче: Ако епидемиолошката слика е стабилна, можно е во ноември и други групи деца да одат физички во школо

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во вчерашното гостување во емисијата „Патот кон…“ на Алсат М телевизија истакна дека ако епидемиолошката слика е добра...

Македонија 17.09.20 | 13:17

Светска банка: Учениците во Македонија за 11 години учење, имаат знаење како да учеле 7,3 години

Дете кое во Македонија започнува со училиште на четиригодишна возраст се очекува да заврши 11 години предучилишно, основно и средно образование додека да наполни 18 години....

Македонија 03.09.20 | 17:14

Училиштата се уште немаат соодветни услови, утре координација на градоначалниците со министерството

На помалку од еден месец до почетокот на учебната година, се уште нема јасна слика за тоа како таа ќе изгледа. Родителите соочени со дилемата: онлајн или настава со физичко...

Македонија 02.09.20 | 15:43

Во скопското ОУ „Лазо Трповски“ ќе има настава со физично присуство и за погорните одделенија

Дел од директорите на училиштата денеска одржаа состанок со министерката за образование Мила Царовска, на кој соопштија дека веќе прават подготовки според здравствените...

Македонија 01.09.20 | 14:57

Учебната година ќе почне со едукација за Ковид-19

Првиот ден на наставата ќе почне со едукација за Ковид-19 и како учениците да се заштитат себеси и другите, појасни денеска министерот за здравство Венко Филипче. Во однос...

Калеидоскоп 30.08.20 | 09:00

Во Италија објавени упатства во случај на зараза во училиште

Повеќе милиони ученици во Италија ќе се вратат во училиштата на 14 септември, кога започнува новата учебна година во земјата, а италијанските здравствени власти воспоставија...

Свет 24.08.20 | 09:05

Џонсон ги повика британските родители да ги пуштат децата на училиште

Британскиот премиер Борис Џонсон ги повика родителите во септември да ги испратат своите деца на училиште, објаснувајќи дека тоа ќе биде клучниот чекор во закрепнувањето...

Балкан 13.08.20 | 08:33

Во Србија директорите на училиштата ќе можат да одлучуваат колку ќе траат часовите

Во Србија од 1 септември, најмладите од основно училиште ќе одат на училиште, додека за оние од петто одделение, часовите ќе бидат комбинација на доаѓање на училиште...

Свет 12.08.20 | 13:21

Во Германија иницијатива децата да не носат маски во училиште

Во само неколку дена од почетокот на новата учебна година, во некои германски покраини се борат, пред правни инстанци, против обврската за носење заштитни маски за време...

Македонија 05.08.20 | 19:51

Со маски и по еден во клупа: Учениците најверојатно се враќаат на училиште?

На само три недели пред стартот на учебната година сеуште неизвесност во однос на спроведување на наставата. Иако ставот на работната група на МОН и Комисијата за заразни...

Македонија 26.07.20 | 20:16

До 10 август ќе се знае дали ќе се отворат училиштата, за секој град ќе има посебен режим

Ќе седнат ли децата во клупите и со колкава дистанца меѓу нив, колку ќе бидат скратени часовите, ќе бидат ли воведени дополнителни смени и крајно, каде ќе има настава...

Балкан 02.06.20 | 13:22

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на еден од учениците му бил дијагностициран...

Свет 29.05.20 | 13:58

Светска банка: Можно е училиштата во регионот да не се отворат до следната учебна година

Пандемијата на Ковид-19 веќе имаше длабоко влијание врз образованието и ќе ги влоши веќе постоечките проблеми и нееднаквости во образованието во регионот. Минимизирањето...

Свет 18.05.20 | 11:33

Во Виена е затворено основно училиште поради сомневање за Ковид-19

Основните училишта во Австрија започнаа со работа, по двомесечната пауза поради пандемијата на новиот коронавирус, но во Виена поради сомневање за појава на инфекција,...

Балкан 05.05.20 | 23:33

Во Бугарија учениците не се враќаат во школо пред септември

Бугарските ученици пред септември нема да се вратат во училишните клупи зошто владата сака да биде крајно внимателна, иако земјата не е меѓу најнастраданите од коронавирусот...

Македонија 30.04.20 | 15:48

Адеми: Се укинува државната матура и завршниот испит, децата не се враќаат во училиште

Министерот за образование Арбер Адеми на својот фејсбук профил објави дека Владата на денешната седница усвои сет образовни мерки со кои обезбедуваме непречено функционирање...

Свет 30.04.20 | 14:49

Училиштата во Унгарија затворени до крајот на мај

Унгарските училишта ќе останат затворени до крајот на мај, а повеќе од 500 настани ќе бидат откажани до 15 август, изјави денеска генералниот секретар на унгарската Влада,...