Најмалку четири лица загинаа во лавина во Централниот масив, планински венец во јужниот дел на централна Франција, соопштија синоќа локалните медиуми.

Наводно има уште три повредени лица, додека две се водат за исчезнати.

Несреќата се случила вчера попладне во Вал д’Енфер, во близина на ски-центарот Мон Доре, што се наоѓа на надморска височина меѓу 1.200 и 1.846 метри.

Регионалниот весник „Миди Либре“ објави дека жртвите биле на скијање кога се спуштила лавината.

Можно е дождот да ја предизвикал несреќата, оптоварувајќи ја снежната покривка која се формирала неколку часа претходно, пишува весникот повикувајќи се на вештачење.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.