Ознака: Лавина
Сервиси 22.03.21 | 10:02

Лавините кај Бигорски манастир расчистени, на коловозот донесоа над 1.500 кубни метри снег, дрвја и камен

Со максимална ангажираност на четири машини синоќа кусо пред полноќ беа пробиени лавините што паднаа во близина на Бигорскиот манастир, на патниот правец Дебар – Маврово,...

Балкан 13.02.21 | 23:41

Лавина во Словенија: Тројца планинари загинаа, еден е тешко повреден

Тројца планинари загинаа, а еден е тешко повреден во лавини при искачување на планината Сторчиќ на Алпите Камник-Савиња, околу 50 километри северозападно од Љубjана. Најпрво,...

Свет 27.01.21 | 11:11

Лавина однесе четворица планинари во Италија: Три денa трае безуспешна потрага

Четворица планинари веќе три дена се водат како исчезнати во планинскиот венец Абруцо, недалеку од Рим. Како што соопшти италијанската служба за спасување, планинарите...

Свет 09.01.21 | 12:57

Две деца затрупани под лавината во Русија

Деца затрупани во лавина во Русија Се стравува дека по снежната лавина на северот на Русија, пет лица, меѓу кои и две деца, се заробени под снегот. Претставник на прес-службата...

Свет 26.12.20 | 23:21

Десет алпинисти загинаа во лавини во Иран

Најмалку десет алпинисти загинаа, а седум исчезнаа во лавини северно од Техеран, објавија денеска иранските медиуми. „Телата на десет алпинисти беа пронајдени на планините...

Свет 06.02.20 | 19:53

Расте бројот на загинати во лавините во Турција

Бројот на загинати во лавините што ја погодија источна Турција е зголемен на 41, а екипите за спасување продолжуваат да ја пребаруваат областа во потрага по исчезнатите...

Свет 06.02.20 | 13:11

Турција: Продолжува потрагата по исчезнатите, 39 жртви во лавините

Бројот на загинати во лавините, кои го погодија источниот дел на Турција, е зголемен на 39 луѓе, откако спасувачите пронајдоа денеска тело на уште едно лице. Спасувачките...

Балкан 05.02.20 | 14:03

Во лавина во Турција загина 21 лице, 15 заробени под снегот

Дваесет и едно лице загина при лавина во источна Турција, изјави Мехмет Емин Билнез, гувернер на источната провинција Ван. Меки Арвас, началник на округот во источната...

Свет 18.01.20 | 13:35

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите. Одделот за туризам на...

Свет 27.12.19 | 10:18

Не се знае колку луѓе се затрупани лавината во скијачкиот центар во Андермат

Најмалку две лица се повредени, а се стравува дека е можно да има уште многу затрупани кога лавина минала преку скијачка патека во скијачкиот центар во Андермат, јавија...

Свет 26.12.19 | 18:37

Пријавени многу жртви: Лавини во ски-центри во Австрија и Швајцарија

Започната е голема акција за пронаоѓање на повеќе исчезнати скијачи, откако четири лавини погодија ски центри во Австрија и Швајцарија. Австрискиот ски центар Анкогел...

Свет 18.11.19 | 10:30

Во Австрија прогласена највисока опасност од лавини

Обилните врнежи од дожд и снег создаваат проблеми во Австрија. Најлоша е ситуацијата во Јужен Тирол и Корушка. Поројните дождови предизвикаа излевање на реките и езерата...

Свет 27.01.19 | 19:39

Најмалку 15 загинати при одрон на лавина врз хотел во Перу

Најмалку 15 лица загинаа, а 34 се повредени денеска кога лавина се одрона врз хотел во градот Абанкај во јужниот дел на Перу. Градоначалникот на Абанкај, Еваристо Рамос,...

Балкан 26.01.19 | 18:22

Косовски заменик-министер загина во лавина на Шар Планина

Заменикот министер за дијаспора нна Косово, Ариан Даци, загина во лавина во Брезовица, јавуваат приштински медиуми на албански јазик. Несреќатата се случича во близина...

Балкан 17.01.19 | 08:42

Лавина затрупа градежен работник

Работник од Србија загина во австриското место Фалстенау во покраината Салцбург, а како што пишуваат српските медиуми, станува збор за 48-годишниот Залтан Владиќ. Владиќ...

Свет 13.01.19 | 22:53

Германски скијачи загинаа во лавина во Австрија

Тројца германски скијачи загинаа во лавина на австриските Алпи, а уште едно лице се води за исчезнато, јави полицијата. Скијачите биле на возраст од 57, 36 и 32 години, а...

Свет 12.01.19 | 16:45

Лавина широка 300 метри проголтала хотел: Нереални глетки од Швајцарија

Туристите во Швајцарија биле евакуирани во петокот откако ден претходно на планинскиот премин Шваглалп на висина од околу 1.300 метри над хотел паднала 300 метри широка...

Балкан 11.01.19 | 14:15

Под лавината кај Банско, загинаа девојка и момче

Девојка и момче загинале денес по паѓање на лавина во Пирин, во регионот на Банско. Наводно, жртвите сами ја предизвикале лавината. Прво било откриено едно од телата,...

Балкан 11.01.19 | 13:23

Трагедија во Банско: Двајца сноубордисти загинаа во лавина

Две лица загинаа во снежна лавина која денеска околу 11 часот се случи над Банско, Бугарија. Според бугарските медиуми, едниот сноубордист загинал на лице место, додека...

Свет 10.01.19 | 21:56

Лавина затрупа хотел во Швајцарија, има повредени

Неколкумина се повредени на швајцарскиот планински премин Швегалп, откако лавина го затрупа хотелот, објавија агенциите. “Возилата и деловите на ресторанот се затрупани...