Ознака: Лавина
Балкан 17.01.19 | 08:42

Лавина затрупа градежен работник

Работник од Србија загина во австриското место Фалстенау во покраината Салцбург, а како што пишуваат српските медиуми, станува збор за 48-годишниот Залтан Владиќ. Владиќ...

Свет 12.01.19 | 16:45

Лавина широка 300 метри проголтала хотел: Нереални глетки од Швајцарија

Туристите во Швајцарија биле евакуирани во петокот откако ден претходно на планинскиот премин Шваглалп на висина од околу 1.300 метри над хотел паднала 300 метри широка...

Балкан 11.01.19 | 14:15

Под лавината кај Банско, загинаа девојка и момче

Девојка и момче загинале денес по паѓање на лавина во Пирин, во регионот на Банско. Наводно, жртвите сами ја предизвикале лавината. Прво било откриено едно од телата,...

Балкан 11.01.19 | 13:23

Трагедија во Банско: Двајца сноубордисти загинаа во лавина

Две лица загинаа во снежна лавина која денеска околу 11 часот се случи над Банско, Бугарија. Според бугарските медиуми, едниот сноубордист загинал на лице место, додека...

Свет 10.01.19 | 21:56

Лавина затрупа хотел во Швајцарија, има повредени

Неколкумина се повредени на швајцарскиот планински премин Швегалп, откако лавина го затрупа хотелот, објавија агенциите. “Возилата и деловите на ресторанот се затрупани...

Свет 09.01.19 | 15:16

Поради опасност од лавина, во Австрија прогласено највисоко ниво на опасност

Постојаното паѓање на снегот предизвика големи проблеми во повеќе делови на Австрија, а денеска и во Горна Австрија и Салцбург прогласено е највисоко ниво на опасност...

Свет 08.01.19 | 09:02

Лавини убија 7 лица во Австрија, им се закануваат на Германија и Италија

Најмалку седуммина загинаа во австриските Алпи поради големо количество снег кој напаѓа во текот на викендот, додека скијачи во Австрија, Германија и Италија се соочени...

Свет 07.01.19 | 18:47

Невреме низ Европа: Најмалку шест жртви поради снег и лоши временски услови

Најмалку шест лица загинаа како последица на лошите временски услови во Германија, Австрија и Швајцарија, а властите во тие земји денеска предупредија на ризик од лавина...