Најмалку четири лица загинаа, а има и повредени во оружан инцидент во трговски центар во Сиднеј близу познатата плажа Бондај. Австралиската полиција потврди дека меѓу убиените е и напаѓачот.

Трговскиот центар „Бонди Вестфилд“ е евакуиран откако маж почнал да напаѓа со нож, а дел од локалните медиуми јавуваат и за пукотници.

Државната полиција на Нов Јужен Велс соопшти дека полициската операција е во тек, но не соопшти повеќе детали.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.