Бројот на загинати во вчерашниот терористички напад близу Москва порасна на 60, а 145 луѓе се ранети.

Одговорноста за нападот во концертната сала „Крокус“ ја презеде Исламска држава, која кажа дека напаѓачите успеале да избегаат.

Најмалку четворица напаѓачи пукаа во цивилите во салата пред почетокот на концертот на руската рок група „Пикник“, која требало да настапи пред 6.200 фанови.

Руските истражители кажаа дека се убиени најмалку 60 луѓе, но предупредија дека бројот на мртви би можел да расте.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.