Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична“ дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација.

На маргините на состанокот на министрите за финансии на Г7 и гувернерите на централните банки во Бон, Георгиева кажа дека главното прашање за финансирање на Украина е тајмингот, односно избегнување одложувања што можат да ја турнат земјата кон монетарно финансирање, при што централната банка ќе ја финансира владата.

-Знаете, што ќе се случи доколку една земја мора да оди во монетарно финансирање. Војната носи хиперинфлација, а потоа ужасна, ужасна штета, што мислиме дека можеме да ја избегнеме, рече Георгиева.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.