Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, директно ќе побара од Кина во Советот за безбедност на Обединетите нации да вложи повеќе напори за да ја поттикне Русија кон „праведен мир“ во Украина, се наведува во нацртот на неговиот говор на Генералното собрание на ОН, во кој имале увид британски медиуми.

На денешниот состанок на Советот за безбедност за време на годишното Генерално собрание на ОН во Њујорк, Мишел ќе повика на „праведен мир кој ќе ја почитува Повелбата на ОН и нејзините основни принципи – територијалниот интегритет на суверена држава“

Како што е наведено во нацртот, во директното обраќање до кинеската делегација, Мишел ќе објави: „Како одговорни земји, да ги здружиме силите, да ја убедиме Русија да стави крај на оваа криминална војна која боли толку многу“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.