Тинејџер кој наводно држел играчка пиштол постојано викал дека е „лажен“ откако бил застрелан во раката од полицаец од Охајо. Сега е објавено видеото од камерата на полицаецот на кое се гледа целиот настан.Полицаецот во Акрон, Рајан Вестлејк, одговорил на повикот за помош од жител кој пријавил дека видел маж кој вперил пиштол кон негивиот дом на 1 април. Снимката објавена во понеделникот од камерата на телото на службеник во Вестлејк покажува како тој пристигнува на местото на настанот на Бритен Роуд со неговото неозначено полициско возило.„Може ли брзо да ги видам твоите раце?“ се слушна како полицаецот го прашува Тавион Кунс-Вилијамс, кој држеше очигледно огнено оружје, кое го подигна над главата како одговор на барањето на полицаецот. Помалку од три секунди откако побарал да ги види рацете на тинејџерот, пукнал пиштолот на полицаецот. Се чини дека полицаецот бил изненаден од истрелот, викајќи: ,,Ох ср*ње!“

Тогаш 15-годишникот почнал да вреска дека пиштолот што го држел е лажен бидејќи крвта почнала да тече од неговиот зглоб.Полицаецот Вестлејк (33) почнал да му става лисици на момчето, преку раната, кога пристигнале другите полицајци.„Тоа е лажен пиштол, ветувам“, се слушна како момчето уште еднаш вели, додека полицијата почна да му става турникет на раката.„Тоа е мојата рака. Те молам, офицер, јас сум добро дете. Добивам петки во училиште. Јас играм фудбал. Само сакав да бидам сигурен. Мојот братучед штотуку почина“, се слушна како момчето објаснува дека штотуку дошол од погребот на својот братучед.На снимката потоа се гледа како полицаецот е одведен, додека на момчето му била укажана повреда која не е опасна по живот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.