Кина планира да испрати астронаути на Месечината пред 2030 година, што би претставувало уште еден чекор во она што сè повеќе наликува на нова вселенска трка.

САД имаат за цел да испратат астронаути на површината на Месечината до крајот на 2025 година.

Заменик директорот на кинеската вселенска агенција со екипаж Лин Сичијанг ја потврди целта на Кина на денешната прес-конференција, но не прецизираше конкретен датум.

Кина прво се подготвува за краток престој на површината на Месечината, рече Лин. Тој истакна дека две мисии со екипаж годишно би биле доволни за извршување на целите на Кина.

Кинеската вселенска агенција, исто така, претстави нов екипаж кој се упатува кон вселенската станица, а за првпат вклучува и цивили. Сите претходни членови на екипажот беа во Кинеската Народноослободителна армија.

Лансирањето е закажано за вторник, а кинеската вселенска станица најави дека станицата ќе биде проширена.

Вселенската станица Тиангонг беше завршена во ноември кога беше додаден третиот дел. Четвртиот модул ќе биде додаден „во догледно време за да се подобри поддршката за научни експерименти и да се обезбедат подобрени работни и животни услови за екипажот, појасни Лин.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.