Израелските одбранбени сили (ИДФ) објавија видео од пресретнување на беспилотно летало над областа Еилат.

Уништувањето на борбеното беспилотно летало, за кое се верува дека е лансирано од Јемен, е извршено со помош на системот за воздушна одбрана „Железна купола“ (АВО) поставен на бродот.

Оваа поморска варијанта е позната како C-Dome.

 

Железната купола“ е мобилен систем за противвоздушна одбрана, кој работи во сите временски услови. Во функција е oд 2011 година и за нејзиниот развој се потрошени приближно 200 милиони долариRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.