Израел објави дека открил нови тунели во Појасот Газа, јави ДПА.

Портпаролот на израелската армија Даниел Хагари изјави дека е откриена „подземна рута“ во градот Зејтун во центарот на изолираниот крајбрежен појас. Оттаму Хамас ги планирал нападите против израелските војници.

Голема воена операција е во тек во областа Зејтун. Според Хагари, убиени се околу 30 терористи. Десетици пиштоли се запленети од едно училиште. Откриен е и тунел во источниот дел на Рафа во јужниот дел на појасот.

Во вечерните часови израелски борбени авиони нападнаа цели и во северниот дел на Појасот Газа, изјави портпаролот на армијата. Утрото на ова претходеше евакуација на цивилното население.

-Во последните недели се забележани обиди на палестинското исламистичко движење Хамас да ги обнови своите воени објекти. Секаде каде што имаме информации за такви обиди на Хамас, ќе дејствуваме, рече Хагари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.