Израелските воздухопловни сили соопштија дека во текот на ноќта биле погодени 750 цели во Газа во текот на ноќта.

Според ИДФ, меѓу целите се „подземни терористички тунели на Хамас, воени комплекси и позиции, резиденции на високи терористички оперативци кои се користат како воени командни центри, складишта за оружје, простории за комуникација и високо – рангирани терористички оперативци“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.