Висок претставник на Хамас најави можност за мировни преговори со Израел.

Муса Абу Марзук наведува дека Хамас е отворен за разговори за можно примирје со Израел бидејќи „ги оствариле целите“.

Високиот претставник на Хамас во телефонско интервју за Ал Џазеира рекол дека Хамас е отворен за сите политички дијалози одговарајќи на прашањето дали милитантната група е подготвена да разговара за можен прекин на огнот.

Исто така рекол дека Хамас заробил неколку десетини двојни државјани на Израел, вклучувајќи заложници со руско и кинеско државјанство.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.