Германскиот канцелар Олаф Шолц интервенираше минатата година за да ја спречи претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен да стане следниот генерален секретар на НАТО, пишува германскиот весник „Ди Велт“. Шолц, наводно, сметал дека тврдокорниот антируски став на Фон дер Лајен ќе биде проблем „на долг рок“.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во јули минатата година доби четврто продолжување на мандатот како шеф на воениот блок. Столтенберг може да остане на функцијата до октомври.

На крајот на минатата година, американскиот државен секретар Антони Блинкен ја предложи фон дер Лајен на претседателот Џо Бајден како потенцијална замена, објави Велт во саботата. Бајден му пристапил на Шолц со идејата, но бил одбиен, се тврди во извештајот, цитирајќи „неколку високи функционери на ЕУ и највисоки дипломати.

„Шолц беше категорично против фон дер Лајен да стане шеф на НАТО“, рече еден од овие извори. Германскиот канцелар, наводно, му кажал на Бајден дека позицијата на генерален секретар е премногу важна „за да се остави на демохристијанин од Германија“ и дека антагонизмот на фон дер Лајен кон Москва „може да се покаже како неповолна положба на долг рок“. зборовите на весникот.

Не постои формален процес со кој НАТО го избира својот генерален секретар. Наместо тоа, земјите-членки разговараат за кандидатите меѓу себе додека не се постигне консензус.

Се вели дека најголемата воена сила на НАТО и де факто контролирачката членка САД, фаворизира жена за таа улога. За данската премиерка Мете Фредериксен се шпекулираше дека е главен кандидат минатата година, додека не отпатува во Вашингтон во јуни и – според Велт – не успеала да ги импресионира Бајден или членовите на Конгресот. Мандатот на Столтенберг беше продолжен еден месец подоцна.

Додека Вашингтон очигледно сака жена на чело, Бајден веќе отфрли друга водечка жена кандидат, естонската премиерка Каја Калас. Според Велт, американскиот претседател смета дека Калас е премногу критична кон Москва и неспособна да гради стабилни односи со Кремљ кога конфликтот во Украина на крајот ќе заврши.

Со оглед на тоа што фон дер Лајен, Фредериксен и Калас се надвор од конкуренција, привремениот премиер на Холандија, Марк Руте, сега е опишан во медиумите како фаворит за оваа функција. Извори на Велт изјавиле дека „поддршката за него се зголемува“ и дека лидерите во 21 земја-членка – вклучувајќи ги Бајден и Шолц – се подготвени да ја поддржат неговата кандидатура. Иако Бајден можеби фаворизирал жена, Руте наводно се смета за некој што би можел да работи или со него или со поранешниот претседател Доналд Трамп, доколку овој го победи Бајден на изборите во ноември.

„Одлуката треба, ако е можно, да биде донесена пред европските избори во јуни“, изјавил дипломат на НАТО за Велт. Безбедносната конференција во Минхен овој викенд, забележува весникот, ќе му даде голема можност на Руте да привлече повеќе поддржувачи.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.