Рускиот гасен гигант Гаспром објави дека ќе престане да го користи гасоводот во сопственост на ЕуроПол ГАС, заедничко вложување меѓу Гаспром и полската компанија PGNiG, која управува со полскиот дел од гасоводот Јамал-Европа.

Воведувањето руски контра-санкции значи забрана за користење на гасоводот што му припаѓа на Европол ГАЗ, изјави портпаролот на гасниот холдинг Сергеј Купријанов.

Воведена е забрана за трансакции и плаќања во корист на лица подложени на санкции, за Гаспром тоа значи забрана за користење на гасоводот во сопственост на Европол за пренос на руски гас преку Полска, рече портпаролот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.