Ознака: гаспром
Балкан 10.10.22 | 08:15

Алексиев: Бугарија не земала гас од руската компанија „Гаспром”

Бугарскиот технички вицепремиер и министер за транспорт Христо Алексиев за бТВ коментираше дека неговата земја не добила ништо од количества гас од „Гаспром“, што...

Економија 04.10.22 | 19:45

Контактот на Мицкоски гарантира дека Гаспром ќе ја крене рампата и Македонија ќе добие гас

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска порача дека „нема намера да биде трговец со гас или трговец со мазут“, во однос на понудените предлози до Владата...

Свет 01.10.22 | 09:12

„Гаспром“: Од гасоводот истече гас колку што ѝ треба на Данска за три месеци

Портпаролот на гасниот гигант „Гаспром“, кој е под контрола на Кремљ, во петокот изјави дека истекле 800 милиони кубни метри природен гас по експлозијата што погоди...

Балкан 29.08.22 | 20:55

„Ова не е Москва“: Демонстрантите во Софија скандираат против договорот со „Гаспром“

Демонстрантите бараат оставка од вршителот на должноста министер за енергетика на Бугарија, Росен Христов, јави дописникот на МИА од Софија. Претседателот на БОЕЦ,...

Балкан 22.08.22 | 22:34

Неизбежно е: Бугарија ќе преговара со „Гаспром“ за обновување на испораките на гас

Сега „веќе е неизбежно“ Бугарија да преговара со компанијата „ Газпром экспорт“, за испораки на гасот, изјави во понеделникот на брифинг со новинарите министерот...

Балкан 10.08.22 | 23:18

Бугари протестираа против можното обновување на испораките од руски „Гаспром“

Вечерва се одржа нов протест пред бугарското претседателство против обновувањето на испораките на природен гас од „Гаспром“, кои еднострано беа прекинати од рускиот...

Балкан 07.08.22 | 22:34

„Гаспром“ е опција за новата бугарска влада

Интервјуто на привремениот заменик-министер за енергетика во владата на Гулаб Донев, Еленко Бошков, ги засили сомнежите дека претседателот Румен Радев ја избрал со...

Свет 28.06.22 | 14:46

Австрија ќе го заплени складиштето за гас на „Гаспром“: Се чека реакција од руската компанија

Поради тоа што „Гаспром“ повеќе не испорачува гас за полнење на еден од најголемите складишта за гас во Австрија, со стапувањето во сила на новиот закон за енергетска...

Свет 19.06.22 | 10:02

Гаспром најави прекин на испораките на гас

Во периодот од 21 до 28 јуни годинава ќе биде прекината испораката на гас преку Турски тек поради редовно одржување на гасоводот, соопшти денеска Газпром. Суспендирањето...

Свет 09.06.22 | 19:10

Песков: Системот за плаќање гас во рубли функционира совршено

По воведувањето на западните санкции, рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ со кој воведе нова процедура за плаќање на рускиот гас на 1 април годинава. Земјите...

Свет 12.05.22 | 16:23

Гаспром престанува да го користи гасоводот Јамал-Европа за транспорт на гас низ Полска

Рускиот гасен гигант Гаспром објави дека ќе престане да го користи гасоводот во сопственост на ЕуроПол ГАС, заедничко вложување меѓу Гаспром и полската компанија PGNiG,...

Свет 05.05.22 | 18:09

„Гаспром“ ќе го користи „Северен тек 2“ за снабдување со гас за домашни потреби

Рускиот енергетски гигант „Гаспром“ сака засега да користи делови од руско-германскиот гасовод Северен тек 2, кој е ставен во мирување, за снабдување на сопственото...

Македонија 29.04.22 | 21:45

Маричиќ за Би-Би-Си: Имаме соодветни алтернативи доколку се прекине снабдувањето од „Гаспром“

Имаме соодветни алтернативи во случај да дојде до прекин на снабдувањето со гас од „Гаспром“, на пример индустриските капацитети да можат да користат мазут, но каква...

Фудбал 28.02.22 | 12:15

Шалке го раскина договорот со Гаспром

Германскиот клуб, Шалке 04 денеска потврди дека е раскинат договорот со руската компанија Гаспром која беше главен спонзор тимот.  Веднаш по нападот на Русија на Украина,...