Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на крајот ќе му се суди како воен злосторник поради тековната израелска офанзива во Појасот Газа, обвинувајќи ги западните земји кои го поддржуваат Израел за соучесништво во злосторствата.

Турција, која поддржува решение со две држави за деценискиот конфликт, остро го критикуваше Израел за неговата кампања во Газа, започната како одговор на нападот на милитантната група Хамас на 7 октомври. Во израелските воздушни и копнени напади загинаа повеќе од 15.500 луѓе, соопшти Министерството за здравство на Газа.

Говорејќи на состанокот на одборот на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ) во Истанбул, Ердоган рече дека западните земји кои го поддржуваат Израел даваат „безусловна поддршка за убивање бебиња“ и се соучесници во неговите злосторства.

„Покрај тоа што е воен злосторник, на Нетанјаху, кој е месарот на Газа во моментов, ќе му се суди како што му беше судено на Милошевиќ“, рече Ердоган, мислејќи на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, на кој му беше судено за геноцид пред судот во Хаг.

„Оние кои се обидуваат да ја игнорираат смртта на сите оние невини луѓе кои го користат Хамас како изговор, немаат повеќе што да му кажат на човештвото“, додаде тој.

За разлика од повеќето нејзини западни сојузници и некои земји од Персискиот залив, членката на НАТО Турција не го смета Хамас за терористичка група.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.