Ознака: бенјамин нетанјаху
Свет 18.05.21 | 08:40

Нетанјаху: Израел ќе продолжи со нападите врз терористичките цели во Газа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа изјави дека Израел ќе продолжи со „нападите врз терористички цели во Појасот Газа“ по еднонеделниот судир со палестински...

Македонија 16.05.21 | 10:59

Израелскиот премиер Нетанјаху со благодарност до Македонија за подршката во борбата против терористичката Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изрази благодарност до Македонија за поддршката во борбата против терористичката Хамас. Поддршка на Натехјану дадоа и македонското...

Свет 15.05.21 | 07:28

Нетанјаху: Конфликтот не е завршен

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху денеска нагласи дека не планира да попушти во нападите против Хамас, најмоќната милитантна група во Газа, откако имаше силното...

Свет 24.03.21 | 12:38

Партијата на Нетанјаху со убедливо најмногу гласови, но без можност за самостојно составување Влада

Партија „Ликуд” на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и натаму ќе биде најсилната политичка сила во земјата. Вакви се првичните резултати на четврти по ред парламентарни...

Свет 05.03.21 | 16:03

Нетанјаху прогласи победа: Израел е првата земја која завршува со пандемијата

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за „Фокс њуз“ изјави дека Израел е првата земја во светот што излегла од пандемијата на корона вирусот благодарение на брзата...

Свет 25.02.21 | 09:23

Ќе се вратат во нормала: Израел во април ќе го укине сите епидемиолошки мерки

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху е оптимист дека во април ќе се укинат сите мерки против коронавирусот и дека земјата ќе се врати во нормала. Наведувајќи дека...

Свет 03.01.21 | 14:33

Милионитиот вакциниран Израелец е двоен убиец

Првиот вакциниран Израелец е премиерот Бенјамин Нетанјаху, а милионитиот шеесет и шестгодишниот Аб-ал-Вахаб, осуден двоен убиец. Човекот за кој се вели дека е милионити...

Свет 19.12.20 | 20:37

Премиерот Нетанјаху се вакцинира, Израел гледаше во живо

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху беше првиот во Израел кој вечерва, во медицинскиот центар на болницата „Тел Хашомер“ во Рамат Ган, близу Тел Авив, се вакцинираше...

Свет 27.09.20 | 13:17

Насилни протести пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Илјадници луѓе учествуваа на протестите против премиерот Бенјамин Нетанјаху низ Израел. Најголемите собири се одржаа во Ерусалим, Тел Авив и Цезареја. Пет демонстранти...

Свет 01.03.20 | 18:17

Нетањаху најави дека ќе го анектира Западниот брег за неколку недели ако победи на изборите

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави дека брзо ќе анектира делови од Западениот брег ако победи на утрешните предвремени парламентарни избори. – Ќе биде...

Свет 03.01.20 | 14:11

Нетанјаху: Убиството на Сулејмани е оправдан чин на самоодбрана

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го нарече убиството на високиот ирански командант од страна на САД како оправдан чин на самоодбрана и рече дека Доналд Трамп...

Свет 10.09.19 | 23:55

Ракетен напад во Израел, Нетанјаху евакуиран од митинг

Бенјамин Нетанјаху држеше предизборен митинг кога се огласија сирените за ракетен напад од појасот Газа. Нетанјаху не беше повреден, а неколку минути подоцна го продолжи...