Еден член на екипажот на јапонски хеликоптер загина, а седум други се водат како исчезнати откако два хеликоптери се судрија во воздух за време на ноќна вежба во Тихиот Океан.Двомоторните хеликоптери Mitsubishi SH-60K беа на обука во близина на островите Изу, на околу 600 километри јужно од Токио, пренесува Telegraph.Два рекордери за летот еден до друг се додека судирот не предизвикал експлозија на нивните пропелери.Јапонскиот министер за одбрана Минору Кихара најави дека причината за несреќата останува непозната.„Првично правиме се од себе за да ги спасиме животите на луѓето“, додаде Кихара, истакнувајќи дека хеликоптерите биле на обука.Еден член на екипажот е извлечен од водата и констатирана е смрт.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.