Ознака: армија
Свет 01.03.22 | 14:56

Руската армија ги повика жителите на Киев да се евакуираат

Руската армија ги повика жителите на Киев кои живеат близу до инфраструктура во сопственост на разузнавачки агенции веднаш да се евакуираат.

Економија 26.02.22 | 14:33

Синдикатите на полицијата и Армијата со протест пред Владата побараа усогласување на платите со минималната

Синдикатите на полицијата и Армијата денеска преку протест пред Владата побараа итно усогласување на платите со минималната за работниците во Министерствата за внатрешни...

Македонија 24.02.22 | 10:16

Ковачки: Ковачевски и Славјанка Петровска ја оставија војската без леб, вода и превоз

Ковачевски и Славјанка Петровска ја оставија војската без леб, вода и превоз. Договорите за набавка на леб и вода за војската се истечени, а во меѓувреме нови не се склучени,...

Свет 13.01.22 | 16:03

Армијата на САД ќе плаќа до 50.000 долари бонус за да најде нови регрути

Војската на САД го зголеми својот максимален бонус за пријава на нови регрути за 25 отсто со цел да привлече нови кандидати и да ги пополни клучните позиции. Максималниот...

Македонија 24.12.21 | 15:07

Пендаровски брифиран за подготвеноста на Армијата: Успешно положен тестот од првата годишнина како членка на НАТО

Пред претседателот, Стево Пендаровски, во Домот на Армијата во Скопје беше презентирана состојбата со борбената подготвеност на Армијата на Република Македонија во...

Македонија 10.12.21 | 15:46

Петмина офицери од Армијата се вклучуваат во командната структура во НАТО

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска се сретна со четворица од петтемина новоизбрани офицери од Армијата на Република Македонија кои во следните...

Македонија 07.12.21 | 08:35

АРМ доби по 7.000 нови борбени униформи и 700 комплети униформи за специјалните сили

Министерството за одбрана соопшти дека е обезбеден и втор комплет 7.000 нови борбени униформи за припадниците на Армијата, а Баталјонот за специјални сили добива нови...

Свет 12.10.21 | 09:05

Ким Џонг Ун вети дека ќе изгради непобедлива армија

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун за време на изложбата на системот за оружје рече дека ќе изгради „непобедлива“ армија и ги обвини САД дека создаваат тензии и не...

Свет 28.09.21 | 08:42

Британија ја стави армијата во состојба на готовност поради горивото

Владата на Велика Британија соопшти дека ја става армијата во состојба на подготвеност, како дел од мерките за решавање на кризата во синџирот на снабдување, што доведе...

Свет 27.09.21 | 11:31

Британската Влада размислува да ја повика армијата за решавање на кризата на бензинските пумпи

Британската Влада размислува да ја повика армијата да помогне во снабдувањето со гориво на бензинските пумпи, откако во некои реони на Британија 90 отсто беа принудени...

Македонија 19.08.21 | 11:21

Командантот на Националната гарда на Вермонт гостин на началникот на македонскиот Генералшатб

Началникот на генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски оствари средба со командантот на Националната гарда (НГ) на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт...

Македонија 10.08.21 | 10:04

АРМ учествува со 1.500 припадници во гасењето на пожарите од земја и од воздух

Во изминатите десетина дена од избувнувањето на пожарите, 1500 припадници на Армијата се вклучија во справувањето со огнената стихија. Детални информации за ангажманот...

Македонија 08.08.21 | 17:39

Пендаровски се заблагодари на Армијата за пожарите, не кажа на која армија

Никој нема да Ви го заборави овој извонреден напор што го правите, изјави денеска претседателот и врховен командант на Вооружените сили, Стево Пендаровски при посетата...

Македонија 06.08.21 | 17:34

Армијата спречи катастрофа, складот за миниција заштитен од пожар

Со брза реакција на Армијата, во соработка со локалната самоуправа во Штип, пожарот кај Криви Долкај е ставен под контрола и заштитен е армискиот склад за резерви на...

Македонија 03.08.21 | 15:37

Пендаровски: Согласно наредбата за тревога Армијата останува подготвена да интервенира каде било на територија на државата

Претседателот Стево Пендаровски на својот фејсбук профил порача дека Армијата останува подготвена да интервенира каде било на територија на државата. Им честитам...

Црна хроника 02.08.21 | 21:33

Триесет припадници на Армијата на терен во Кочани

30 пропадници на Армијата се испратени на терен во Кочани, посочуваат од Армијата на Македонија за ТВ21. Тие во координација со противпожарната бригада, ќе интервенираат...

Македонија 09.07.21 | 12:08

Касарните во Петровец и во Куманово ќе се греат на природен гас

Во касарните во Петровец и Куманово почнува замена на досегашниот систем за греење којшто користеше мазут со нов кој ќе користи природен гас. Министерката за одбрана...

Македонија 29.06.21 | 08:31

Заврши 19-годишното учеството на македонската Армија во мировната мисија во Авганистан

Заврши последната ротација на припадници на Армијата на Република Македонија во Авганистан. Нашите мировници се вратија дома, а со тоа заврши и скоро две декади долгото...

Свет 25.08.20 | 14:06

Шпанската армија со околу 2.000 „коронавирус-детективи“ ќе помага во вториот бран

Шпанскиот премиер Педро Санчез во вторникот објави дека војската на земјата ќе помогне во борбата против вториот бран на коронавирусот во трагање по изворот на инфекцијата. Околу...

Балкан 19.06.20 | 10:34

Словенија планира да потроши 780 милиони евра за армијата

Словенечката Влада подготви Закон кој предвидува за вооружување и опрема на армијата државата да потроши 780 милиони евра, јави дописникот на МИА од Љубљана. Според министерот...