Претседателот на една од најголемите американски инвестициски компании „Блекрок“, Лери Финк, ја вознемири јавноста во своето годишно писмо до инвеститорите. Финк во писмото наведува дека ситуацијата во САД е поопасна отколку што можел да замисли.

Федералната влада не може да земе здраво за готово дека инвеститорите ќе продолжат да купуваат американски трезорски записи откако беа издадени дополнителни долгови од 11,1 трилиони американски долари од почетокот на пандемијата. Зголемените каматни стапки го направија ова прашање уште поактуелно бидејќи каматните стапки на новото задолжување нагло се зголемија. Пред три години стапката на десетгодишните државни обврзници беше помала од 1 процент. Но, додека го пишувам ова, тоа е над 4 проценти“, пишува Финк, пренесуваат западните медиуми.

Движењето на САД кон рецесија станува сè појасно што е истакнато со исклучително слабата динамика на приходите и речиси целосно исцрпување на заштедите.

Реалниот расположлив приход на американските домаќинства падна за 0,1% м/м во февруари по нула раст во јануари и слабиот декември, кога приходите приспособени за инфлацијата се зголемија за само 0,2% м/м.

Според тоа, во текот на зимската сезона (од 23 декември заклучно со 24 февруари) реалниот расположлив приход се зголеми за симболични 0,1% наспроти рекордниот раст од 2,6% една година порано. Ако не се земе периодот на висока инфлација во 2022 година, од 2014 до 2020 година (пред првите карантини), во овој период реалните приходи пораснале во просек за 1,2%.

Резултатот беше послаб во кризата 2009 година (минус 0,8%) и инфлаторната 2022 година (минус 2,5%), како и во 2013 година (минус 3,8%) поради техничкиот фактор за припишување дополнителна дивиденда во ноември, што ја наруши основата за пресметка за 4 процентни поени.

Што се однесува до трошоците, +0,4% на 24 февруари, минус 0,2% на 24 јануари и +0,5% на 23 декември, а за три месеци излегува дека е +0,67% – ова е речиси половина од потрошувачкиот бум една година порано ( +1,15%), но над просечната стапка 2014-2020 година од 0,5% за зимскиот период.

Стапката на штедење падна на 3,6% или 746 милијарди годишно, а во просек во текот на зимата стапката на штедење беше 3,9% наспроти 4,2% една година порано, што е за 2 процентни поени пониско во однос на периодот 2014-2020 година (6,2%). т.е. Потрошувачката се одржува исклучиво со заштеда.

Трендот е негативен. Приходите ефикасно престанаа да растат од мај 2023 година – реалниот раст е само 0,6%, стапките на штедење се на историски најниско ниво, а каматните расходи постојано влегуваат во билансите на домаќинствата, земајќи 2,6-2,8% од приходот, со исклучок на хипотеките наспроти 1,8-2% претходно циклусот на заострување на политиките.

Потрошувачката наспроти долгот повеќе не може да се реализира, така што падот на побарувачката е неизбежен – сите внатрешни ресурси за одржливост се исцрпени.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.