Ознака: рецесија
Свет 19.05.22 | 18:48

Јапонската економија слабее и може да влезе во рецесија

Јапонската економија слабее и може да влезе во рецесија. Земјата во првиот годинешен квартал забележал  намалување на економските активности, а во април се удвоил трговскиот...

Свет 04.04.22 | 13:20

Зевинг: Без руски гас и нафта, на Германија ѝ се заканува длабока рецесија

Германија ќе се соочи со длабока рецесија доколку се запре увозот или испораката на руски гас и нафта, предупреди денеска генералниот директор на Дојче банк, Кристијан...

Економија 19.07.21 | 12:51

Славески: СДСМ се расфрла со пари за време на рецесија

Неодамна Заменик-премиерот во Влада на Република Македонија за економски прашања, г-дин Фатмир Битиќи и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР),...

Економија 10.07.21 | 08:58

Виенскиот институт за економски студии ги скрши розевите очила на Заев – 4 квартал нема раст, дефицитот е зголемен, а капитални инвестиции нема

И Виенскиот институт за економски студии ги скрши розевите очила на Заев, велат од ВМРО-ДПМНЕ, потсетувајќи дека според студијата 4 квартал нема раст, дефицитот е зголемен,...

Економија 08.12.20 | 09:50

Од економските лекции на Заев Македонија влезе во рецесија, време е народот да му одржи лекција

Тешко на народот и на државата кога Зоран Заев држи лекции – смета лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На својата фејсбук страница лидерот на опозицијата посочи...

Економија 08.12.20 | 08:10

Пандемијата ќе има подолготрајни ефекти, НБРМ со нова проекција за пад од 4,9 отсто за годинава, Владата останува на проекцијата од 4,4 отсто

Пад од 3,3 проценти забележа македонската економија во третиот квартал, под влијание на пандемијата, која придонесе и Народната банка да ја ревидира својата априлска...

Економија 20.11.20 | 23:02

Беџети: Не е време за продажба на државни добра

Буџетот за 2021 година може да биде успешно реализиран само доколку се следат проекциите направени во делот на фискалната политика, вели Академик Абдулменаф Беџети. Предупредува...

Економија 22.10.20 | 12:19

Светска банка: Македонија е во најдлабока рецесија досега

Македонија се соочува со најдлабока рецесија во изминатите две децении, со влијание врз сите сектори на економијата, па економската активност се предвидува да се намали...

Економија 29.06.20 | 12:22

Eкономијата е во драматичен пад, ресеција при крајот на 2020 година

-Ние се уште не сме во рецесија. Треба да настапат два квартала едно по друго со негативни стапки на раст, па дури тогаш да се прогласи рецесија. Позитивниот квартал кој...

Економија 09.06.20 | 08:50

Светска банка: Ковид-19 ќе доведе до најлоша рецесија на економиите по Втората светска војна

Изненаден и голем шок од пандемијата на коронавирусот и мерките на затворање со цел нејзино сузбивање доведоа до сериозен пад на глобалната економија. Според Светската...

Свет 08.06.20 | 23:47

По 128 месеци експанзија, САД влегоа во рецесија во февруари

САД влегоа во рецесија во февруари по 128 месеци експанзија, наведе група на економисти во САД. Врвот на месечната економска активност на САД беше во февруари 2020 година....

Свет 06.04.20 | 14:20

Франција во 2020 година ќе ја доживее најлошата година на економска рецесија од крајот на Втората светска војна

Франција најверојатно во 2020 година ќе ја доживее најлошата година на економска рецесија од крајот на Втората светска војна, оцени во понеделникот министерот за економија...

Свет 03.04.20 | 23:45

ММФ/СЗО: Коронавирусот ќе ја погоди светската економија повеќе отколку финансиската криза од 2008 година

Повеќе од 90 земји побараа итна финансиска помош од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во пресрет на досега невидената пандемија на вирусот Ковид-19, нагласи денеска шефицата...

Свет 03.04.20 | 20:38

ММФ: Светската економија влезе во рецесија

Глобалната економија влезе во период на рецесија поради пандемијата на новиот коронавирус, изјави шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристалина Георгиева. Според...

Балкан 23.03.20 | 18:31

Борисов до олигарсите: Продадете ги мерцедесите и дајте им плата на работниците!

Да си ги продадат мерцедесите и да им дадат плати на работниците. Тоа е изјавата на бугарскиот премиер, Бојко Борисов. Тој истакнал дека наместо тоа, тие само бараат...

Свет 20.03.20 | 16:43

Американската економија влезе во рецесија

Американската економија е во рецесија како резултат на глобалната пандемија од коронавируст, се вели во извештај на „Банк оф Америка“. Извештајот е подготвен од аналитичари...