Вредноста на доларот на светските девизни пазари во однос на кошничката валути благо падна минатата недела, по три недели раст, што е последица на растечките очекувања дека ФЕД нема да ги зголеми каматните стапки за уште 0,25 процентни поени во јуни.

Индексот на доларот, кој го покажува движењето на вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, минатата недела ослабна за 0,12 отсто, на 104,04 поени. Истовремено, доларот во однос на европската валута зајакна за 0,2 отсто, па цената на еврото се лизна на 1,0705 долари. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се намали за 0,47 отсто, на 129,94 јени.

Само во четвртокот, индексот на доларот падна за 0,62 отсто, што е негов најголем дневен пад за околу еден месец, бидејќи некои претставници на ФЕД сигнализираа дека централната банка ќе се воздржи од затегнување на монетарната политика овој месец.

Имено, гувернерот на филијалата на ФЕД во Филаделфија, Патрик Харкер, во четвртокот изјави дека е време да се „притисне стоп“ барем на една седница за да се види до каде оди се, мислејќи на следната седница на ФЕД од 13 јуни. до 14.

Еден ден претходно, гувернерот на ФЕД, Филип Џеферсон, изјави дека паузата во циклусот на зголемување на каматите ќе му овозможи на Комитетот да види повеќе податоци пред да донесе одлуки за степенот на дополнително заострување на политиката.

Најновите податоци од американскиот пазар на труд, кои укажуваат на можно меко приземјување на најголемата светска економија, исто така ја поддржуваат паузата. Имено, во мај во САД се отворени 339.000 нови работни места, значително повеќе од очекуваните 190.000 и повеќе од априлските 253.000.

И покрај тоа, стапката на невработеност се зголеми од априлските 3,4 на 3,7 отсто, што укажува дека се повеќе Американци сакаат да најдат работа, а тоа е знак за олеснување на условите на пазарот на трудот, посочуваат од Министерството. Имено, повеќе работна сила го намалува притисокот врз компаниите да ги зголемат платите и помага да се забави инфлацијата.

Очекувањата на учесниците на пазарот дека ФЕД нема да ги зголеми каматните стапки на 14 јуни сега се над 70 отсто, за разлика од една недела порано кога тие шанси беа проценети на 29 отсто. Индексот на доларот го заврши мај со раст од 2,7 отсто, постигнувајќи ги најдобрите месечни остварувања од септември минатата година, кога порасна за 3,1 отсто.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.