Доколку француските војници бидат испратени во Украина, Русија ќе преземе одмазднички мерки кои нема да бидат само политички, изјави претставникот на Министерството за надворешни работи на Русија, Артем Студеников.

Прашувате за нашата можна дипломатска реакција, но очигледно е дека доколку се реализира такво сценарио, мерките за одговор ќе бидат многу надвор од политичката рамка. Француската страна е директно предупредувана за тоа неколку пати, рече Студеников, кој е директор на европски оддел на руското Министерство за надворешни работи за „РИА Новости“.

Рускиот дипломат истакна дека иако „сè повеќе воинствената реторика“ на францускиот претседател Емануел Макрон не е широко поддржана од сојузниците во ЕУ и НАТО и дека мнозинството Французи ја отфрлаат, сепак Москва не може, а да не ги сфати сериозно таквите изјави.

Како што истакна Студеников, учеството на Франција во непријателствата во Украина и официјално би ја направило страна во конфликтот, што во голема мера би го зголемило ризикот од конфликт меѓу двете нуклеарни сили на бојното поле, а во исто време и француските Армијата „ќе стане легитимна цел“ на руската армија, рече тој.

Тој изрази надеж дека „ако не здравиот разум, тогаш барем инстинктот на самоодржување“ ќе преовлада во владејачките кругови во Франција.

Вака или онака, ние сме подготвени за секаков развој, заклучи Студеников.

Францускиот претседател Емануел Макрон на почетокот на мај изјави дека не ја исклучува можноста за испраќање војници во Украина доколку Русија ја пробие линијата на фронтот и дека такво барање доаѓа од Киев.

Според неговите зборови, „многу земји од ЕУ“ се согласиле со ваквиот пристап на Франција, пренесува РИА Новости.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.