Четири лица загинаа во рудникот Собиески во Јаворжно во јужна Полска, соопшти вечерва портпаролката на државната агенција за рударство (WUG).

Несреќата во рудникот за јаглен се случила во 15:30 часот по локално време кога пукнала цевка, јавуваат полските медиуми.

Повредени се уште две лица.

Рудникот Собиески е во сопственост на полската државна енергетска компанија Таурон.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.