Ознака: рудник
Свет 05.08.23 | 14:25

Еден загинат и петмина повредени по земјотрес во рудник за јаглен во Полска

Едно лице загина, а пет се повредени утринава во рудник за јаглен во Руда Слонска, јужна Полска, јавија француските медиуми, повикувајќи се на компанијата за ископ на...

Економија 29.07.23 | 11:38

И министрите кои даваа изјави против отворање на рудникот би можеле да се цел на правна постапка, покрај арбитража со државата!?

Покрај арбитражна постапка против државата, и индивидуални лица би можеле да бидат предмет на директна правна постапка доколку се покаже дека новата владина одлука...

Македонија 27.07.23 | 14:00

Еуромакс Ресоурцес: Повлекување на одлуката за спојување на концесиите ќе го зголеми сомнежот за правната сигурност при инвестирање во Македонија

По однос на најавата за повлекување на одлуката за спојување на двете концесии, треба прво да почекаме истата да биде објавена, за да се види правната аргументација...

Економија 16.07.23 | 14:51

ВМРО-ДПМНЕ реагира на изјавата на Ковачевски за концесиите за рудникот Иловица

СДС ја има целата власт да ја раскине концесијата, исто како што ја споија, да престанат да го лажат народот, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Исто како што ги споија концесиите...

Економија 15.07.23 | 14:44

Тренчевска: Владата ќе ја преиспита одлуката за спојување на двете концесии за рудникот Иловица-Штука

Владата ќе ја преиспита одлуката за спојување на двете концесии за рудникот иловица-Штука и ќе побара дополнитени информации од надлежното министерство, а ставот на...

Црна хроника 01.05.23 | 18:58

Затруени тројца рудари во јама во рудник во Добрево, Пробиштипско

Тројца рудари се затруле вчера во јама во рудник во село Добрево, Пробиштип каде работеле. Како што соопшти МВР, случајот бил пријавен вчера во 11:30 часот во Полициска...

Свет 22.02.23 | 16:45

Хаварија во рудник во Кина, најмалку 57 рудари затрупани под земја

Најмалку 57 луѓе останале затрупани под земја во хаварија во рудник за јаглен во кинеската провинција Внатрешна Монголија. Најмалку 57 лица се водат за исчезнати, а на...

Балкан 21.12.22 | 14:44

Србија пронајде редок минерал, кој се користи за произвоство на батерии

На Сува Планина во општина Гаџин Хан е пронајдено наоѓалиште на  минералoт Калцит со 99,99 отсто чистота. Со ова откритие Србија, сепак, ќе произведува батерии. Не литиумски,...

Свет 16.10.22 | 18:52

Се затвора рудникот на смртта во Труција, по несреќата во која загинаа 41 рудар

Рудникот за јаглен во Амасра во турската област Бартон, каде што 41 рудар загинаа по експлозијата во петокот, ќе биде затворен. Ова за Хаберлер го изјави турскиот министер...

Свет 15.10.22 | 11:14

Најмалку 28 загинати во експлозијата во рудникот во Турција

Правиме се што можеме да ја подобриме состојбата на 11-те хоспитализирани пациенти“, изјави Коча. Министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу претходно изјави дека...

Балкан 10.05.22 | 14:35

Косово лежи на 12 милијарди тони резерви јаглен

Косово лежи на голем рударски потенцијал кој тежи милијарди евра и затоа светски рударски комбинати сакаат да ги експоатираат нивните рудници. Како примемер, резервите...

Свет 24.04.22 | 14:30

Извадена е првата жртва од рудник за јаглен во Полска, има уште девет заробени рудари во окното

Од рудникот за јаглен Зофјувка во Шлезија, во југозападна Полска, спасувачите во текот на ноќта го изнесоа телото на првиот мртов рудар од десетмината кои вчера останаа...

Свет 20.04.22 | 10:46

Експлозии во полски рудник за јаглен: Двајца загинати, осуммина исчезнати

Најмалку две лица загинаа, а осум се водат како исчезнати, при две наводни експлозии на гас во рудник за јаглен во јужна Полска, соопшти компанијата која стопанисува...

Балкан 01.04.22 | 09:06

Осуммина загинати рудари, а 20 заробени под земја по експлозија во рудникот Соко во Србија

Најмалку осум рудари загинаа, а 20 се заробени во окното на рудникот Соко по екплозија на метан која се случи утрово кај Сокобања во Србија. До несреќата дошло околу 4...

Свет 03.02.22 | 16:01

По шест години спор, Полска и Чешка постигнаа договор околу контроверзниот рудник Туров

Премиерите на Полска и Чешка, Матеуш Моравјецки и Петр Фијала, во Прага потпишаа договор за еколошки контроверзниот полски рудник Туров, кој се наоѓа на полско-чешката...

Балкан 27.11.21 | 18:30

Хаос низ повеќе српски градови, илјадници луѓе ги блокираа улиците поради рудник за литиум

Илјадници луѓе денеска блокираа патишта во Србија, противејќи се на отворањето на рудник за литиум, за кој велат дека може да ја загади животната средина. Полицијата...

Свет 26.11.21 | 09:28

Расте бројот на загинати во несреќа во рудникот во Сибир

Бројот на загинати во несреќата во сибирскиот рудник денеска се зголеми на 52, пренесоа руските новински агенции. Меѓу загинатите има 46 рудари и 6 спасувачи. Локално истражно...

Црна хроника 14.10.21 | 09:17

Обивинителството ги истражува причините за несреќата во Радовиш

Јавен обвинител од ОЈО-Радовиш заедно со кримтехничар од Министерството за внатрешни работи и инспектори за труд и безбедност при работа вчера извршија увид во рудникот...

Црна хроника 13.10.21 | 15:32

Утрово трагедија кај „Бучим“: Загинаа две лица од алипинистичкиот клуб „Плоча“

Во 11:43 часот, денеска две лица загинаа во рудникот „Бучим“ кај Радовиш, членови на Алипинистичкиот клуб „Плоча“ од Радовиш кои биле ангажирани за чистење на високо...

Свет 28.09.21 | 10:23

39 рудари заробени во рудник во Канада повеќе од 24 часа

Во тек е спасувачка операција за 39 рудари кои повеќе од 24 часа беа закопани во окното на рудникот на северот од канадската провинција Онтарио. Рударската компанија „Vale“...