На социјалните мрежи се појави видео од чеченските специјалци, снимени како ја пеат песната „Катјуша“ во Донбас, а видеото набрзо стана вирално.

Борците на чеченскиот специјален одред „Ахмат“ заедно со руски војници се борат во Донбас, а на видеото се гледа како група чеченски борци ја пеат популарната руска песна, по што извикуваат „Ахмат Сила“ и „Алаху Акбар“.

Песната „Катјуша“ ја напиша Михаил Исаковски и стана еден од симболите на борбата за слобода и советскиот отпор против нацистите во Втората светска војна.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.