Бројот на жртвите од земјотресот со јачина од 7,6 степени, кој ја потресе Јапонија на првиот ден од новата година, достигна 100, објави ДПА, повикувајќи се на локалните власти.

Уште 211 луѓе се водат како исчезнати во најтешко погодената префектура Ишикава.

Владата испрати војници за да помогнат во пребарувањето и спасувачките операции. Покрај потрага по исчезнатите, се работи и на расчистување на урнатините, поправка на уништените патишта и на другата оштетена инфраструктура.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.