Реализацијата на двата огромни светски инфраструктурни проекти – Северниот морски пат (НСП) и Меѓународниот транспортен коридор север-југ (ИТЦ) со учество на Иран и Индија – ќе и овозможи на Русија да заземе централно место во меѓународната трговија.

„Блумберг“ оценува дека овие проекти „може да ја направат Русија центар на голем дел од меѓународната трговија“ и покрај обидите на Западот да ја изолира од североистокот.

Како што пишува публикацијата, забележано е дека имплементацијата на проекти со учество на Руската Федерација ќе го намали времето на испорака на стоки до потрошувачите за 30-50% во споредба со традиционалниот пат низ Суецкиот канал, а истовремено ќе ги избегне и опасностите поврзани со транспортот преку Црвеното Море.

Изградбата на нови транспортни рути, исто така, ќе го зајакне свртувањето на Москва од Европа кон Индија и Кина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.