Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во вторникот зема црвена гитара во подрумски бар во Киев и упати порака до Украина – дека САД и поголемиот дел од светот се борат не само за Украина, туку и за Слободниот свет.

Блинкен, кој беше во Киев оваа недела за да вети непоколеблива поддршка за САД додека Русија ги засилува нападите во Украина, му се придружи на бендот на сцената „Барман Диктат“ во главниот град.

ја свиреа „Rockin’ in the Free World“ од Нил Јанг, рок химна објавена во 1989 година непосредно пред падот на Берлинскиот ѕид.

„Вашите војници, вашите граѓани – особено на североисток, во Харков – страшно страдаат. Но, тие треба да знаат, треба да знаете, САД се со вас, тоа е толку свето со вас и тие се борат не само за слободна Украина, туку и за слободниот свет, а слободниот свет е со вас, “, изјави Блинкен пред да ја отсвири познатата песна.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.