Ознака: Ентони Блинкен
Свет 20.05.24 | 21:47

За Бајден скандалозно е барањето на Хаг за апсење на Нетанјаху

Американскиот врв денеска излезе со остра осуда на одлуката на Меѓународниот кривичен суд за издавање налог за апсење на високи службени лица на Израел. Државениот...

Свет 16.05.24 | 08:30

Блинкен го навлече гневот на Украинците откако пееше во ноќен клуб во Киев

Ако шефот на американската дипломатија сакаше да испрати порака за поддршка на Киев со пеење на „Rockin’ in The Free World“ во ноќен клуб во главниот град на Украина во вторникот...

Свет 15.05.24 | 19:38

Блинкен најави нова средба меѓу Бајден и Зеленски

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, за време на потпишувањето на билатерален безбедносен договор во Киев изјави дека украинскиот претседател, Володимир...

Свет 15.05.24 | 13:11

Блинкен свиреше гитара во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во вторникот зема црвена гитара во подрумски бар во Киев и упати порака до Украина – дека САД и поголемиот дел од светот...

Свет 20.02.24 | 12:02

Блинкен на средби со претседателите на Аргентина и Бразил

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска патува за Аргентина и Бразил на средби за зацврстување на односите со лидерите на тие две земји. Тој исто така...

Балкан 10.02.24 | 20:43

Рама: Посетата на Блинкен го потврдува стратешкото партнерство на Албанија со САД

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека посетата на американскиот државен секретар Ентони Блинкен на Тирана го потврдува стратешкото партнерство на Албанија со САД. Предвидено...

Свет 11.12.23 | 21:06

Откако Америка ја блокираше резолуцијата за примирје во Газа, Блинкен порача дека САД уште еднаш ја истакнуваат длабоката заложба за заштитата на чoвековите права

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, по повод Денот на човековите права, односно денот кога беше усвоена Универзалната декларација за човекови права (УДХР),...

Македонија 01.12.23 | 11:50

Зошто „кукавиците“ Блинкен и Борел избегаа од состанокот?, праша Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров праша зошто Државниот секретар на САД Ентони Блинкен и високиот претставник на ЕУ за надворешни работи Жозеп Борел...

Македонија 29.11.23 | 12:16

Блинкен попладнево доаѓа во Скопје

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен попладнево треба да пристигне во Скопје, каде што ќе учествува на 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност...

Свет 27.11.23 | 21:07

Блинкен ќе дојде во Скопје како претставник на САД на состанокот на ОБСЕ

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ќе ги претставува САД на состанокот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Скопје оваа недела,...

Македонија 25.11.23 | 22:30

Блинкен оди во Брисел да зборува за демократијата и стабилноста на Западен Балкан

Државниот секретар Ентони Блинкен од понеделник до среда оди за Брисел каде во рамките на состанок со НАТО ќе зборува и за регионалната стабилност на Западен Балкан,...

Македонија 14.11.23 | 09:32

Блинкен и Лавров очи во очи во Скопје

Самитот на ОБСЕ ќе биде можност за средба на највисоките челници на САД и Русија.Како што најави министерот за надворешни работи Бујар Османи во Скопје ќе допатува американскиот...

Свет 20.10.23 | 17:07

Блинкен со писмо се обратил до персоналот во Стејт департментот со муслиманска вероисповест

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен испратил, писмо со поддршка до персоналот во Стејт департментот со арапско потекло во време кога многу вработени со...

Свет 12.10.23 | 14:01

Блинкен во Израел: Можеби ќе можете да се одбраните, но додека постои Америка, никогаш нема да морате

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен зборуваше на заедничка прес-конференција по средбата со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Тој вели дека е благодарен...

Свет 07.09.23 | 18:22

Блинкен: Украинците се здружуваат да ја вратат земјата, гледаме извонредна издржливост на украинскиот народ

Украинските сили пред руската инвазија денеска ги пофали американскиот државен секретар Ентони Блинкен за време на неговата посета на украинскиот регион Чернигов,...

Свет 06.09.23 | 23:46

Го почестија со компирчиња и пита со јаболка: Американскиот државен секретар во Киев го однесоа во Мекдоналдс

Американскиот државен секретар, Антони Блинкен, пристигна во ненајавена посета на Киев на разговори со украинските лидери за состојбата на контраофанзивата на украинската...

Свет 29.07.23 | 21:20

Блинкен: САД нема да го прекине кривичното гонење на Асанж

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ги отфрли австралиските барања да се прекине кривичното гонење на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, велејќи...

Свет 29.07.23 | 09:16

Блинкен го уверува соборениот претседател на Нигер дека САД ќе го враќаат уставниот поредок во земјата

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, во телефонски разговор го уверил соборениот претседател на Нигер, Мохамед Базум, дека САД ќе работат на обезбедување...

Македонија 02.07.23 | 21:00

Ќе се справиме со корупцијата ако Блинкен ги стави сите политичари на црна листа, предлага Хајредини

Поранешниот министер за финансии, Џевдет Хајредини денеска со нов пост за актуелните афери. – Нова порака од Стејт Департментот: политичките лидери да запрат со...

Балкан 27.06.23 | 21:08

Блинкен на разговор со Мицотакис: Потребно е задржување на стабилноста во Источниот Медитеран

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, за време на нивниот телефонски разговор, ја истакнале потребата за задржување...