Белгиската полиција уапси седум лица под сомнение дека подготвувале терористички напад, соопшти денеска обвинителството.

Осомничените разговарале за неколку сценарија за нападот во Белгија, но се уште не одлучиле за целта, се вели во соопштението, пренесе Ројтерс.

„Се зборуваше за згради на НАТО, но во моментов тие планови не изгледаат конкретни“, изјави портпаролот на полицијата за белгискиот весник „Де Стандард“.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.