Увозот на електронски цигари за еднократна употреба во Австралија ќе биде забранет од 1 јануари поради нивниот „загрижувачки“ успех меѓу младите луѓе, соопшти денеска тамошната влада.

Според официјалните податоци, во Австралија, каде што помалку од 12 отсто од населението дневно пуши, околу 15 отсто од младите на возраст од 14 до 17 години користат електронски цигари.

-Повеќето електронски цигари содржат никотин и децата стануваат зависни, изјави министерот за здравство Марк Батлер.

Забраната за увоз на електронски цигари за еднократна употреба, кои се евтини и лесно достапни, има за цел да го намали тој пазар. Во текот на 2024 година ќе следи забрана за производство и продажба на вакви производи.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.