Во својата анализа, дописникот на Би-Би-Си Џејмс Лендејл наведе неколку потенцијални исходи на руската агресија врз Украина. Повеќето од нив се мрачни.

1. Брза војна

Русија ќе ги забрза своите воени операции со разорни напади. Илјадници ќе загинат, Киев ќе падне, украинскиот претседател ќе биде убиен или ќе побегне, а Русија ќе инсталира марионетски режим. Тоа би бил нестабилен исход, чувствителен на бунт и иден конфликт.

2. Долга војна

Ова е веројатното сценарио. Можеби руските сили се ослабени поради лошиот морал и лошата логистика. Во тој случај, Русија би можела да се бори да ја одржи контролата дури и над веќе освоените градови. Со текот на времето, украинските сили ќе станат поефикасни, а Западот ќе продолжи да ги снабдува со оружје. Русија на крајот ќе биде поразена, но војната ќе трае неколку години.

3. Европска војна

Путин би можел да испрати војници во поранешните советски републики како Молдавија и Грузија кои не се дел од НАТО. Или едноставно може да има погрешни пресметки и ескалации. Путин би можел да ризикува доколку мисли дека ова е единствениот начин да ја спаси неговата позиција на шеф на државата. Ако го втераат во ќош, може да биде во искушение да го продолжат конфликтот.

4. Дипломатска одлука

Путин би се согласил на преговори, па и да не се постигне многу, тоа би покажало дека тој барем ја прифатил можноста за договорен прекин на огнот. Ако каже дека војната оди во погрешна насока, Путин би можел да одлучи дека продолжувањето на инвазијата е поопасно за неговата позиција отколку понижувањето.

5. Соборување на Путин

Можеби изгледа незамисливо. Сепак, светот се промени во последните неколку дена. Ако војната е катастрофална за Русија, може да има опасност од револуција. И ако оние кои имаат корист од Путин повеќе не мислат дека тој може да ги брани нивните интереси, таквиот исход не може да биде неверојатен, објави Би-Би-Си.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.