Ознака: Би-би-си
Свет 09.07.23 | 20:06

Суспендиран познат водител на Би-Би-Си: „Му плаќаше илјадници фунти на моето дете за експлицитни фотографии“

Познат водител на Би-Би-Си плаќал десетици илјади фунти на тинејџер за сексуално експлицитни фотографии, објави британски „Сан“. Би-би-си потврди дека ги истражува...

Кариера 29.01.23 | 21:22

„Би-Би-Си“ планира да премине целосно онлајн во следната деценија

Британскиот јавен радиодифузен сервис BBC ги започнува подготовките за премин кон целосна онлајн содржина, при што планира да ги затвори сите телевизиски и радио канали....

Македонија 31.10.22 | 13:54

Ковачевски за „Би-би-си“: Ако сакате да бидете лидер, мора да носите тешки одлуки

Премиерот Димитар Ковачевски во интервјуто за „HardTalk“ на „BBC“ истакна дека за стартот на преговорите со Европската Унија постигнавме неколку клучни цели, пренесуваат...

Свет 09.09.22 | 15:12

Како настана лажната вест на „Би-би-си“ за смртта на кралицата Елизабета

Смртта на британската кралица Елизабета предизвика огромен број реакции и внимание во светската јавност. Сепак, освен како историски маркантен настан, со оглед на тоа...

Свет 30.03.22 | 11:10

Би-Би-Си: На Сиријци им се нудат 5.000 фунти месечно за да се борат за Русија

На сириски борци им се нудат 5.000 фунти месечно, за да се борат на линијата на фронтот од руска страна, во војната против Украина, дознава Би-Би-Си. Еден сириски борец кој...

Свет 18.03.22 | 10:19

Путин изнел прецизни барања за крај на војната, објави „Би-би-си“

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал денес телефонски со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и му изнел прецизни барања на Русија за прекин на инвазијата...

Свет 16.03.22 | 09:04

Утрово експлозии во Киев, Одеса и Запорожје, јави „Би-би-си“

Неколку експлозии утрово одекнаа во украинскиот главен град Киев, јавува „Би-би-си“, повикувајќи се на податоци од социјалните мрежи. Службите за вонредни ситуации...

Свет 08.03.22 | 21:02

Би-Би-Си ќе продолжи со известување од Русија и покраја заканата со затвор до 15 години за ширење лажни вести

Британскиот јавен сервис „Би-Би-Си“ соопшти дека одлучил да продолжи да известува на англиски јазик од Русија. „Би-Би-Си“ во петокот соопшти дека го прекинал известувањето...

Свет 04.03.22 | 08:38

Русија го ограничи пристапот до рускиот сервис на Би-Би-Си и Радио Слободна Европа

Руското тело за надзор на комуникациите го ограничи пристапот до рускиот сервис на Би-Би-Си, како и до Радио Слободна Европа и медиумот Медуза, јавија некои руски медиуми. Руското...

Свет 03.03.22 | 19:18

Анализа на Би-Би-Си: Пет сценарија за крај на војната во Украина

Во својата анализа, дописникот на Би-Би-Си Џејмс Лендејл наведе неколку потенцијални исходи на руската агресија врз Украина. Повеќето од нив се мрачни. 1. Брза војна Русија...

Свет 17.01.22 | 10:59

Британските власти го намалуваат финансирањето на Би-Би-Си

Според „Мејл“, британската влада има намера да го намали финансирањето на Би-Би-Си, односно ќе нареди двегодишно замрзнување на таксата што гледачите ја плаќаат за...