Зградата спроти фонтаната во Градски парк е местото од каде е грабната малолетната Вања Ѓорчевска. Наутро, на прометно и фрекфентно место. Грабнувачите имале добиено информација каде ќе оди и кога ќе се движи, а тие информации ги добиле од нејзиниот татко. Таа била грабната од внатрешниот дел на зградата, со врзани раце и нозе во вреќа за спиење. Била ставена во багажник на возило.

Првоосомничениот, кој според министерот Оливер Спасовски го искпукал куршумот со кој е убиена Вања, Љупчо Палевски Палчо добро ја знаел зградата. Тој е поранешен сопственик на градежна компанија Упа ентерпрајз која го градела овој објект.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.