Ознака: Вања Ѓорчевска
Македонија 13.03.24 | 08:05

Врховниот суд ќе одлучува за притворот на таткото на Вања

Во Врховниот суд на Република Македонија денеска со почеток од 12 часот ќе се одржи јавна седница по жалбата против мерката притвор на Александар Ѓорчевски,...

Македонија 12.03.24 | 15:42

Во Врховен утре јавна седница по жалбата за продолжениот притвор на таткото на убиената Вања

Во Врховниот суд утре со почеток од 12 часот ќе се одржи јавна седница по жалбата против мерката притвор на Александар Ѓорчевски, осомничен во предметот за убиството...

Македонија 02.03.24 | 08:48

Доказите се обезбедени, се чека само екстрадицијата, вели државниот обвинител Коцевски за убиствата на Вања и Панче

Државниот обвинител Љупчо Коцевски вели дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството на Вања Ѓорчевска немал видено. Тој изрази надеж...

Македонија 13.02.24 | 22:30

Тошковски: Побарав детално да се истражат одредени сомнежи во случајот со Вања и Панче

Oткако е поставен за министер дошол до одредени информации и сомнежи за тоа како се постапувало во случајот за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, откри вечерва...

Македонија 09.01.24 | 13:10

Судски совет за упадот во М-НАВ: Судовите се независни во своето постапување и одлучување

По упадот во МНАВ се огласи и Судскиот Совет. Оттаму ги  наведуваат с уставните позиции на судството и улогата на Судскиот совет за надзор врз работата на судовите. Кој...

Македонија 08.01.24 | 17:14

Одбраната на таткото на Вања најави жалба за притворот и бара одговори од ОЈО за снимките кои ги објавува Ного

Утре до Апелација ќе биде поднесена жалба за притворот на таткото на 14 годишната Вања Ѓорчевска, вели за ТВ 24 адвокатот на Александар Ѓорчевски, Владимир Туфегџиќ. Освен...

Македонија 06.01.24 | 18:47

Срѓан Ного: Киднаперите планирале да ја убијат и сестрата на Вања!

Српскиот политичар Срѓан Ного во својот поткаст на Јутуб тврди дека покрај Вања киднаперите планирале  да биде убиена и нејзината помала сестра. Целта според него не...

Македонија 06.01.24 | 14:49

Нови фотографии: Панче со еден од киднаперите на Вања на бензиска пумпа во Велес, ставил гориво за 500 денари

Српскиот политичар Срѓан Ного денеска објави ново видео и фотографии од исчезнуваањето на Панче Жежовски и Вања Ѓорчевска. Тој е убеден дека фризерот од Велес не е убиен...

Македонија 06.01.24 | 09:21

Адвокатот Туфегџиќ: Разговорот е автентичен, се слуша гласот на таткото на Вања

Автентичен е разговорот кој е објавен во јавност, а гласот е на Александар Ѓорчевски, татко на киднапираната и убиена Вања Ѓорчевска, потврдува Владимир Туфегџиќ, адвокат...

Црна хроника 05.01.24 | 16:31

Нови дилеми за двете убиства: Објавени непознати снимки од Панче со киднаперите и исказ на таткото на Вања

Српскиот политичар Срѓан Ного објави исечоци од снимки и наметна нови дилеми во јавноста поврзани со убиството на 14-годишната Вања и 74-годишниот Панче. Тој најавува...

Црна хроника 04.01.24 | 20:18

Објавени се нови фотографии: „Цитроенот“ пред зградата на Вања, Панче во своето возило

Српскиот политичар Срѓан Ного на Твитер објави нови фотографии поврзани со киднапирањето на Вања Ѓорчевска и со исчезнувањето на Панче Жежовски. Ного тврди дека фотографиите...

Македонија 02.01.24 | 15:05

Чулев: Ќе има интерна ревизија за истрагата за убиствата на Вања и Панче веднаш по формирање на техничка влада

Веднаш по формирањето на техничката Влада, во рамките на МВР ќе се спроведе интерна ревизија на преземените дејствија во врска со истрагата за убиствата на Вања Ѓорчевска...

Македонија 26.12.23 | 12:15

Сите прашања околу истрагата за убиствата сега поставувајте ги во ОЈО, порача денес Спасовски

Случајот со двојното убиство на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот Панче Жежовски од аспект на Министерството за внатрешни работи е расчистен, изјави министерот,...

Македонија 25.12.23 | 10:02

Палчо добил голема сума пари од Швајцарија по убиството, киднапирањето се вежбало со денови

Киднаперите на Вања Ѓорчевска имале добро утврден план и рута, кои биле вежбани со денови пред нејзиното грабнување, открива истрагата на КОД. Во вчерашната емисија...

Црна хроника 24.12.23 | 14:39

Вања Ѓорчевска е убиена со истрел од огнострелно оружје во глава, покажува обдукцијата

Вања Ѓорчевска е убиена со истрел од огнострелно оружје во глава, покажува извештајот од обдукцијата на Судска медицина, дознава „Скопје1“ од свои извори од Судската...

Балкан 20.12.23 | 08:17

Таткото на девојчето кое ја имаше истата судбина како Вања во врска со вдовицата на косовски политичар

Игор Јуриќ татко на убиената Тијана Јуриќ веќе неколку години е во врска со вдовицата на Оливер Ивановиќ, Милена Поповиќ Парот се запознал за време на  една телевизиска...

Црна хроника 15.12.23 | 19:15

Се сеќавате ли на Билјана: Пред 34 години девојче беше пронајдено мртво на истото место како Вања

Македонската јавност од цела поранешна Југославија се сеќава на случајот со малата Билјана Србиновска, чие тело исто така беше пронајдено во селото Бразда во 1989 година....

Македонија 15.12.23 | 09:44

Поранешен началник: Палевски сигурно имал доушник во истрагата, затоа беше толку опуштен

Главното прашање е зошто полицијата не постапила според методологијата на работа, уште од убиството на Панче Жежовски, во тој случај евентуално можело да се избегне...

Македонија 13.12.23 | 19:16

Ковачки: Видовме три лаги и потфрлање на системот, ако го барале возилото на Панче можеби ќе беше спречено убиството на девојчето Вања

После прес конференцијата на Оливер Спасовски и обвинителот Бубевски излегоа многу недокажани работи, дури беа изнесени и неколку лаги. Тоа не натера да се позанимаваме...

Балкан 13.12.23 | 12:07

Случај сличен на Вања: Последната смртна казна во Југославија е извршена за убиство на четиригодишно девојче

Последната смртна казна во Црна Гора беше извршена пред 41 година, за убиство на четиригодишно девојче. Злосторството што ја потресе цела  Југославија се случи на 15 март...