Тројцата работници кои беа викнати на распит се еден чувар и двајца работници кои се вратиле во објектот да си ги соберат алатите. Се обиделе да интервенираат, но пожарот бил на висина од 20 метри, па не можеле да го изгасат.

Во салата, за време на пожарот немало работници затоа што изведувачот „Универзал Балкан“ и „Актива Штип“ престанале да работат десетина дена претходно по завршувањето на првата фаза. Се чекал почетокот на втората фаза, за која е распишан тендер, но не е избран изведувач. Истиот изведувач учествува на тендерот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.