Ознака: Универзална сала
Скопје 25.08.20 | 18:07

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов организира фингирана дебата за Универзална сала

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје го обвини градоначалникот Петре Шилегов дека организирал фингирана јавна расправа поврзана со Универзална сала. Поголемиот...

Скопје 11.08.20 | 22:02

Собир за спас на Универзална сала: Да не се уништува дел од историјата на Скопје

Група граѓани се собраа пред Универзалната сала на протест против најавите за нејзино рушење. Граѓаните испратија апел и побараа реконструкција, а не уривање на Универзална,...

Скопје 11.08.20 | 11:17

Вечерва собир за спас на Универзална сала

Пред платото на Универзална сала вечерва во 20 часот ќе биде одржан собир во знак на револт откако во јавноста излезе информацијата дека истата ќе биде срушена на на...

Скопје 10.08.20 | 11:41

Од вчера се сечат елки стари над 50 години, урбаната мафија продолжи да работи

Независниот синдикат на градежни работници и инжинери и трговци во градежништвото НС ГРИТГ смета дека Универзална сала може многу лесно и со мала инвестиција да се...

Скопје 06.08.20 | 13:35

Хепенингот за поддршка на Универзална сала се одложува за во вторник

Иницијативата Солидарни за срцето на Скопје- Универзална сала ја известува јавноста дека поради временските прилики и врнежливото време, хепенингот планиран за денес...

Скопје 06.08.20 | 12:50

Оливер Белопета: Најдобро е да добиеме нова Универзална сала, со стариот амфитеатрален облик и на иста локација

Една од најстарите културни манифестации, со традиција од безмалку 40 години и квалитет со каков што не может да се пофалат ниту многу поголеми градови, побогати држави...

Скопје 05.08.20 | 14:59

Бојан Маровиќ: Ве молам не уривајте ја „Универзална сала“, душата ме заболе кога слушнав

Реакциите околу „бизнис плановите“ на урбаната мафија поддржана од идејата на градската власт и скопскиот градоначалник Петре Шилегов со распишување конкурс за идејно...

Скопје 01.08.20 | 13:13

Миро од Бекстејџ сака да се урива Универзална сала, иако таму го вработија еден месец пред изборите

Идејата која ја промовираа поединци од градската власт на чело со скопскиот градоначалник Петре Шилегов за уривање на „Универзална сала“ и распишаниот конкурс за...

Скопје 31.07.20 | 13:39

Генијалецон што седи покрај градоначалникот прво да види за отстранувањето на платформите на Матка, дивите споменици на УЧК, чудоно кај Мавровка…

Генијалецон што седи покрај градоначалникот на градов, треба прво да види што со отстранувањето на платформите на Матка, па да ги отстрани дивите споменици на УЧК низ...

Скопје 31.07.20 | 13:25

Попова: Шилегов во 2018 година вети дека Златно Славејче ќе го слави 50тиот јубилеј во Универзална, а излажа

Петре Шилегов и СДСМ ги излажаа скопјани, но и сите кои на било кој начин се поврзани со Универзална сала. Пред изборите во 2017 година ветуваа дека ќе ја реновираат Универзална...

Скопје 31.07.20 | 11:06

Уривањето е знак на слабост, очај, безидејност и духовна немоќ

Сè повеќе артисти се приклучуваат кон гласните реакции на јавноста за иднината на Универзална сала. „Не го чепкајте храмот!“: И естрадата се спротивстави на уривањето...

Скопје 30.07.20 | 19:56

Колариќ до Шилегов: Како може да се објавува јавен повик за парк на местото на Универзална сала

Светлана Колариќ, советник во советот на Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија го праша скопскиот градоначалник Петре...

Скопје 30.07.20 | 18:45

Жугиќ: Шилегов лаже за Универзална!

„Овој објект ќе остане како траен симбол на меѓународната човечка солидарност во обновата на Скопје по катастрофалниот земјотрес од 26 јули 1963 година”, ова е дел од...

Скопје 30.07.20 | 10:56

„Не го чепкајте храмот!“: И естрадата се спротивстави на уривањето на Универзална, Шилегов се обиде да се правда

Не го чепкајте храмот, порача најдобриот македонски гитарист Влатко Стефановски, кој е само еден од бројните македонски музичари, уметници, артисти кои се приклучија...

Скопје 29.07.20 | 15:55

Мицковски: Распишување референдум на програмско ветување е тешко срање и непотребен трошок

Не се става на референдум прашање кое ти било програмско ветување и кое во три години си го злоупотребил како ветување еден куп пати, му порача активистот Ивор Мицковски...

Скопје 29.07.20 | 15:12

Жугиќ: Ја руши ли Шилегов Универзална за да ја исполни квотата на зеленило за 50 нови згради кај Треска?!

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, треба да ѝ одговори на јавноста дали зад рушењето на Универзална сала се кријат и некои бизнис-интереси, побара денеска Јелена...

Скопје 29.07.20 | 13:36

Ја руши ли Шилегов Универзална за да ја исполни квотата на зеленило за 50 нови згради кај Треска?

Градоначалникот Петре Шилегов се обидува со еден потпис да ја сруши Универзална сала која е симбол на Скопје повеќе од 50 години. Универзална сала, во која се изведени...

Скопје 29.07.20 | 12:57

Taсевски: Нешто за рушење денес?

Нешто за рушење денес? Можете прво стадионот, некогашниот ГРАДСКИ. Нормално откако прво ќе отворите јавна дебата зошто мора да се сруши, ама секако е убаво да се сруши...

Скопје 29.07.20 | 12:46

Шилегов по притисокот од јавноста: Нема никаква одлука за Универзална сала

Досега никој нема донесено било каква одлука за Универзална сала, објави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, на „Фејсбук“. Тој најави дека во 13 часот во салата...

Скопје 29.07.20 | 12:41

Дац: Универзална е стара лименка во која лете е пекол, а зиме ледарник

Конкурсот на Град Скопје за Универзална сала предизвика доста реакции меѓу скопјани, кои одбиваат објектот да се урне. Свое гледиште има и актерот Драган Спасов-Дац. Објавувајќи...