Скопската Зоолошка градина денеска организира „Doctor Sauer ZOO Fest“, по повод 97 години од своето постоење, како најстара зоолошка градина на Балканот. Настанот ќе се одржи на Халки бината во Скопје ЗОО, со почеток во 12 часот.

На „Doctor Sauer ZOO Fest“ ќе настапат жонглери и акробати, а ќе се одржи и едукативна работилница. За најмладите посетители подготевни се слатки задоволства.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.