Ознака: Зоолошка градина Скопје
Скопје 31.10.22 | 18:51

Кирков: Данела Арсовска дали знаете дека се продаваат животни од институцијата која е под вас и во која назначивте машински инженер за директор?

Кој повторно ги брчка рачињата во медот е темата , имено по целокупниот хаос кој владее од неспособното менаџирање на јавните претпријатија во Скопје под менторство...

Скопје 06.08.22 | 15:52

Гром демантира дека новиот директор на Зоолошка градина е нивен член

Граѓанската опција за Македонија-ГРОМ во целост ги демантира наводните објави во дел од медиумите дека лицето Драган Илиевски назначен за в.д. директор на Зоолошката...

Скопје 04.08.22 | 21:38

ЗХГ: Мора да го смениме начинот на одбирање на раководители

По хаосот кој се случи во Зоолошката градина во Скопје, од медиумите дознавме дека е назначен нов директор на ова јавно претпријатие—човек, кој според информациите...

Скопје 10.05.22 | 14:27

Искршиле катанци и ослободиле животни: Директорот на ЗОО откри неколку обиди за саботажа

Директорот на скопската ЗОО, Кристијан Стаменов денеска обзнани за неколку немили настани кои во изминатиов период се случуваа во ЈУ „Зоолошка градина Скопје“. Најпрво...

Скопје 10.05.22 | 14:00

Мајката го фрлила да се удави мајмунчето Делфина, сега живее со негувателката Зера

Животоспасувачка драма имало во скопската Зоолошка градина, каде што минатата недела вработените буквално враќале во живот едно од бебињата мајмуни, белорак гибон. Седуммесечено...

Скопје 05.05.22 | 21:04

Се роди бебе Лама во скопската ЗОО

Уште една убава вест ни пристигнува од Зоолошката градина во Скопје. Се роди уште едно бебе лама. Пролетно имаме и трето бебе кај ламите, со уникатни шари – велат од...

Скопје 01.04.22 | 22:06

ЈСП турс ќе превезува ученици на рекреација и едукација во Зоолошка

Скопската зоолошка градина информира дека потпишала договор со ЈСП турс за подостапни групни посети и превоз на посетители до градината. Управителот на „ЈСП Турс”,...

Скопје 01.04.22 | 20:53

Се роди бебе лама во скопската Зоолошка

Уште едно бебе подмладок во Скопје ЗОО, имаме радост и кај ламите, соопштија од скопската Зоолошка градина споделувајќи ја фотографијата од новиот член. Неодамна, по...

Скопје 01.10.21 | 22:24

Шверцуваното лавче се нуди на продажба на оглас

Се уште нема никаква реакција од МВР во однос на пријавата дека во земјава се случува шверц на млади лавови, за што алармираше портпаролката на скопската Зоолошка градина,...

Скопје 25.07.21 | 09:37

„Пинокио“ во Градски парк на „Школка“, за одбележувањето на 95-годишнината на скопската ЗОО

Со проекцијата на филмот „Пинокио“ вечер во Градски парк, на „Школка“ ќе почнат низата настани со кои ќе се одбележат 95 години од основањето на Зоолошка градина –...

Скопје 16.07.21 | 23:28

Скопските слоници на педикир

Ден пред викенд – ден за козметички третман на слониците Дуња и Даела. ВО Скопската зоолошка градина тие добиваат третман од вработените. И едните и другите уживаат...

Скопје 20.12.20 | 21:36

Пингвините во скопската Зоолошка ги добија имињата Скипер, Прајват и Ковалски

Пингвините во скопската Зоолошка градина ги добија имињата според ликовите од цратниот филм „Пингвините од Мадагаскар“. Трите пингвини се машки и ги добија имињата...

Скопје 25.07.20 | 14:13

Евакуирана скопската зоолошка – слон турнал столб за електрична енергија

Денеска во зоолошката градина се случил инцидент откако еден од слоновите удрил во столб, предизвикувајќи прекин на струјата. Веднаш реагирало обезбедувањето и посетителите...

Скопје 24.05.20 | 14:52

Зоолошка градина Скопје повторно ќе биде отворена од вторник

Една убава и среќна вест за сите вас- Зоолошка градина Скопје повторно ќе биде отворена од вторник (26.05) Ве очекуваме на повторна дружба и прошетка, но овојпат поради...

Скопје 13.05.20 | 17:46

Скопската ЗОО градина се отвора во петок

По двомесечната пауза скопската Зоолошка градина најверојатно овој петок ќе ги отвори вратите за посетителите. Ова за „Фокус“ го потврди директорот Ѓорѓи Галетановски,...

Твитови 02.02.20 | 23:11

Фото за добра ноќ…


Скопје 09.01.20 | 19:19

Мечето Теди оди на ресоцијализација

Мечето Теди од Зоолошката градина во Штип ќе оди на ресоцијализација во резерват во Швајцарија или во Бугарија, во кој ќе се дружи со други мечки како него. Активистката...

Скопје 26.10.19 | 09:20

Скопските жирафи стигнаа и до Дејли меил

Онлајн изданието на британскиот весник Дејли меил објави прилог во кој ги пофали квалитетите на македонскиот фотограф Горан Атанасовски, опишувајќи го како многу умешен...

Скопје 10.10.19 | 15:37

Во Скопје почна да се гради првиот Дино парк на Балканот

Во скопската Зоолошка градина денеска почна да се гради првиот Дино парк – тематски парк со забавно-едукативен карактер кој ќе овозможи забава и едукација за посетителите...

Скопје 14.09.19 | 15:03

По 10 години се роди кафено еленче: Брауни е најновиот жител на ЗОО Скопје

Скопската зоолошка градина е збогатена со уште еден нов член – еленчето Брауни, соопштија денеска оттаму. После повеќе од 10 години, во ЗОО Скопје се роди кафено еленче...