Ознака: роденден
Култура 03.04.24 | 10:14

Документарна изложба „Миг кој трае“ и хуманитрна програма за 79-от роденден на МНТ

Македонскиот народен театар (МНТ) својот 79-ти роденден ќе го одбележи со хуманитарна програма. Средствата од продадените билети од претставите „Сите сме птици“ во...

Култура 25.03.24 | 10:53

„Силјан Штркот Шанца“ и „Сите сме птици“ за 79. роденден на МНТ, парите од билетите за лекување на Леонид Индов

На 3 април Македонскиот народен театар (МНТ) го слави 79. роденден, а од националниот театар соопштија дека одбележувањето ќе има хуманитарна цел. На репертоарот на МНТ...

Култура 22.03.24 | 09:51

„Силјан Штркот Шанца“ и „Сите сме птици“ за 79. роденден на МНТ, парите од билетите за лекување на Леонид Индов

На 3 април Македонскиот народен театар (МНТ) го слави 79. роденден, а од националниот театар соопштија дека одбележувањето ќе има хуманитарна цел. На репертоарот на МНТ...

Култура 25.02.24 | 12:46

„Култура Бета“ го прослави својот 4. роденден

Деветта по ред „Поетска епизода“ во „Буква“ во знак на 4. роденден на организацијата Култура Бета. Со претставување на романот „Ронлива“ и разговор со авторката Милена...

Култура 13.02.24 | 15:15

Писателската асоцијација одбележа 77 години постоење: Нема да дозволиме ДПМ ниту да исчезне, ниту да пропадне ниту да се разнебити

Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ) за 1 јуни закажа редовно изборно собрание кога се очекува членството да избере нов претседател и претседателство на писателската...

Култура 10.02.24 | 18:36

МСУ со ексклузивно изложување на делото на Џанфранко Барукело „Доблест во нужност“ го прослави јубилејот – 60 години постоење

Со екскузивно изложување на уметничкото дело „Доблест во нужност“ на познатиот италијански уметник Џанфранко Барукело Музејот на современа уметност (МСУ) денеска...

Македонија 04.02.24 | 08:35

Сто педесет и две години од раѓањето на Гоце Делчев

Во земјава денеска се одбележуваат 152 години од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев, визионерот, кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен...

Култура 15.11.23 | 09:13

Денеска на МОТ: „Роденден“ на Штипски театар, „Франкенштајн“ на ТДМ и премиера на „Поол“

Денеска на програмата на Млад отворен театар (МОТ) публиката ќе проследи три домашни продукции. Во 18 часот актерите на Театар за деца и младинци (ТДМ) ќе ја одиграат младинската...

Калеидоскоп 14.11.23 | 09:09

Кралот Чарлс ден пoрaно го прослави 75. роденден

Британскиот крал Чарлс Трети ден пoрaно го прослави својот 75. роденден, со торта на три ката и забава одржана во негова чест. Свеченоста се одржа вчера на кралскиот имот...

Семејство 06.11.23 | 14:04

Чарлс не сака да ги покани Хари и Меган на неговиот 75-ти роденден, причината е Камила

Британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган Маркл пред три години одлучија да го напуштат кралското семејство и да се преселат во САД. Дури и тогаш, нивниот однос...

Естрада 06.10.23 | 12:35

Марија Спасовска прослави полнолетство, а доби и специјална видео-честитка од омилената пејачка

Во светот на возрасните вчера зачекори младата музичка ѕвезда Марија Спасовска и официјално стана полнолетна. По тој повод таа организраше голема голема роденденска...

Скопје 30.09.23 | 09:00

Скопската Зоолошка прославува 97 години постоење, најстара на Балканот

Скопската Зоолошка градина денеска организира „Doctor Sauer ZOO Fest“, по повод 97 години од своето постоење, како најстара зоолошка градина на Балканот. Настанот ќе се одржи...

Култура 09.09.23 | 21:03

„Роденден“ од Харолд Пинтер вечерва пред штипската публика

Вечерва со почеток од 20:00 часот во театар Штип, штипската публика ќе има можност да ја проследи театарската претстава „Роденден“ од Харолд Пинтер. Харолд Пинтер, е...

Македонија 22.08.23 | 10:13

22-от роденден на Единицата за брзо распоредување ќе се слави во Куманово и во Скопје

Годинава Денот на Единицата за брзо распоредување – 23 Август ќе биде одбележан на две локации, во Куманово и Скопје. Утрешните целодневни активности ќе почнат во 9:30...

Музика 11.08.23 | 17:07

Фестивалот „Joy fest“ слави јубилеен роденден со ДНК, Галоски, Нокаут…

Реномираниот „Joy fest“ слави јубилеен роденден со вистинско уживање за музичките сладокусци! Поминаа 10 години од раѓањето на единствениот фестивал во овој регион „Joy...

Балкан 07.08.23 | 10:48

24-годишна девојка почина на Родос, го славела роденденот со пријателите

24-годишна девојка која го славела роденденот со своите пријатели, колабирала и починала по кратко време на грчкиот остров Родос. Девојката со својата група отишла во...

Култура 07.08.23 | 10:36

Уникатно доживување со фадо музиката за 63-от роденден на „Охридско лето“

Уникатното доживување со португалска национална песна, со традиционална фадо музика понуди фестивалот „Охридско лето“ одбележувајќи го својот 63-ти роденден. На сцената...

Калеидоскоп 17.07.23 | 20:26

Дајте да видиме незамаглена снимка од „госпоѓата“, бара јавноста по инцидентот во парк со „резервираниот“ видиковец

Додека репортерката на „Алфа“ Анастасија Богданоска во летниковец во Градски парк снима сторија за маките на семејството Младеноски, чија ќеркичка Бисера боледува...

Македонија 04.06.23 | 19:51

ДУИ ќе прославува роденден со панел дебата на тема „Европски фронт”

По повод 21 годишнината од основањето на Демократската унија за интеграција, утре (понеделник, 5 јуни 2023 година), со почеток во 12:00 часот во хотел “Александар Палас”...

Македонија 04.06.23 | 13:27

ДУИ ќе го прослави роденденот со дебата за „Европски фронт“

По повод 21 годишнината од основањето на Демократската унија за интеграција, утре со почеток во 12 часот во хотел „Александар Палас” во Скопје, претседателот на ДУИ Али...