Ознака: роденден
Балкан 07.08.23 | 10:48

24-годишна девојка почина на Родос, го славела роденденот со пријателите

24-годишна девојка која го славела роденденот со своите пријатели, колабирала и починала по кратко време на грчкиот остров Родос. Девојката со својата група отишла во...

Култура 07.08.23 | 10:36

Уникатно доживување со фадо музиката за 63-от роденден на „Охридско лето“

Уникатното доживување со португалска национална песна, со традиционална фадо музика понуди фестивалот „Охридско лето“ одбележувајќи го својот 63-ти роденден. На сцената...

Калеидоскоп 17.07.23 | 20:26

Дајте да видиме незамаглена снимка од „госпоѓата“, бара јавноста по инцидентот во парк со „резервираниот“ видиковец

Додека репортерката на „Алфа“ Анастасија Богданоска во летниковец во Градски парк снима сторија за маките на семејството Младеноски, чија ќеркичка Бисера боледува...

Македонија 04.06.23 | 19:51

ДУИ ќе прославува роденден со панел дебата на тема „Европски фронт”

По повод 21 годишнината од основањето на Демократската унија за интеграција, утре (понеделник, 5 јуни 2023 година), со почеток во 12:00 часот во хотел “Александар Палас”...

Македонија 04.06.23 | 13:27

ДУИ ќе го прослави роденденот со дебата за „Европски фронт“

По повод 21 годишнината од основањето на Демократската унија за интеграција, утре со почеток во 12 часот во хотел „Александар Палас” во Скопје, претседателот на ДУИ Али...

Култура 03.06.23 | 14:04

„Роденден“ нова премиера на штипскиот Народен театар

„Роденден“ e новата театарска претстава на штипскиот Народен театар чија премиера ќе се случи в сабота, во 20 часот. Претставата е во режија на Васил Христов, а по текст...

Естрада 16.04.23 | 18:33

Среќен ти роденден, животе мој: Слаткаристика со емотивна објава

Синчето на познатиот рапер Марко Маринковиќ – Слаткаристика и неговата сопруга, поранешната манекенка Сања Николиќ, Моша денес слави роденден. Гордиот татко сподели...

Култура 24.03.23 | 15:27

Пораснавме, а на нашата прескромна сцена актерите се бркаат и едвај се разминуваат за да не судрат или закачат со костимите, велат од ТДМ кои го слават 33 роденден

На 25 март Театарот за деца и младинци во Скопје слави 33 години од формирањето на Националната установа, но сè уште мака мачи со простор и оправдано бара поглема сцена,...

Калеидоскоп 03.03.23 | 19:59

На роденденот на аутистичниот син дошле само две другарки од одделението: Ирена со статус кој нема да ве остави рамнодушни

Вчера на Кан му беше роденден. Иако како секогаш планиравме да му го славиме роденденот во градскиот парк на поканата на едни драги гости се случи следново …Нашата...

Култура 17.02.23 | 13:52

Со изведба на „Декамерон“ според Бокачо, во режија на Мартин Кочовски, Прилепски театар утре одбележува 73 години постоење

Театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп на 18 февруари 2023 (сабота) одбележува 73 години од формирањето. Годишнината ќе биде одбележена со изведбата на претставата „Декамерон“...

Македонија 30.01.23 | 14:22

Фамилија Мицкоски со молитва и погача во црква: Вечно име и среќен роденден синко!

Семејството на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска го прослави празникот Св. Антониј, воедно и роденден на најмладиот член, синот Антониј. Семејството...

Фудбал Калеидоскоп 29.01.23 | 16:54

Роналдо не е кавалер, ѝ ја расипа роденденската забава на свршеницата Георгина

Славниот фудбалер Кристијано Роналдо ѝ ја расипа роденденската забавна на свршеницата Георгина Родригез која реши 29-тиот роденден да го прослави во луксузен ресторан...

Култура 21.11.22 | 08:51

„Азно“ – роденденски концерт на оркестарот на Филхармонија

Во четврток со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Азно“ со кој ќе одбележи 78 години од формирањето на институцијата....

Свет 20.11.22 | 18:26

Бајден полни 80 години

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска полни 80 години и ќе стане првиот претседател во историјата на САД кој владее во деветтата деценија од животот. Во Белата...

Култура 14.11.22 | 13:21

Народен театар Битола слави 78 години, за роденденот ќе го изведе перформансот “За нашиот театар“

Ансамблот на Народниот театар од Битола, денес, годишнината од основањето ќе ја  одбележи со музичко-сценски перформанс, насловен “За нашиот театар“, кој ќе биде изведен...

Естрада 11.11.22 | 18:29

Андријана го прослави роденденот во Германија, подарокот од тајниот обожавател најмногу ја израдува

Финалистката од шоуто „Ѕвездите на Гранд“, Андријана Петрушовска го прослави својот 23-ти роденден во Германија. На социјалните мрежи ѝ пристигнаа безброј честитки...

Култура 07.11.22 | 15:44

Europe House го одбележува својот 3-ти роденден преку одбележување на културното наследство на Лазар Личеновски

Во ноември го одбележуваме отворањето на Europe House Скопје; местото кое промовира креативност и иновативност, како и демократски вредности меѓу младите. Поводот е одбележан...

Вести 04.11.22 | 21:58

Васил Гарванлиев го прослави 38. роденден со саканиот и пријателите

Македонскиот пејач Васил Гарванлиев на втори ноември го прослави 38. роденден, а сега со своите следбеници сподели фотографии од интимната роденденска прослава. Во друштво...

Калеидоскоп 28.10.22 | 20:15

Проект среќа: Се собираат донации за момче кое полни 18 години, а никогаш не славело роденден

Итно и Битно!!! ❤️ Пријатели, знаете дека сме секогаш тука за сите деца и млади на кои им треба помош од било каков тип, а неможат да си ја дозволат. Е овде се работи за...

Естрада 16.10.22 | 17:19

Оставам зад себе претешка година, вечерва облеков фустан во бела боја – Лила го прослави 52 роденден

Oставив претешка година зад себе, вели Лила Филиповска, но во нејзин стил, во бело, прослави 52 години. Омилената водителка на македонската јавност сподели фотографии...