Делегација на Општина Центар денеска положија свежо цвеќе на споменикот на Периша Савелиќ во Скопје. Во објавата од градоначалникот Горан Герасимовски за тоа кој е народниот херој Савелиќ се објаснува ека тој е упасен и погубен на денешен ден 1943 година во затворот во Софија.

Она што е воочливо е што во објавата не е наведено од кога е извршено ова злосторство туку само е наведена локацијата.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.