По најавениот прекин на јавниот градски превоз во главниот град за утре, 16 февруари, поради неисплатени плати, од Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) Скопје, излегоа со тврдења дека „платите на вработените не доцнат“.

Оттаму тврдат дека „платите се исплаќаат редовно во тековниот месец“ правејќи споредба со други институции каде се доцни.

„Платите во ЈСП Скопје се на одобрување со доставени пресметки од овој месец со дополнителни работни часови, ноќна и прекувремена работа. Веруваме дека повторно постои политичка тенденција да се создаде вештачка криза таму каде што не постои“, се наведува во соопштението од ЈСП кое го пренесува државната агенција МИА.

Синдикатот на ЈСП, пак, на прес-конференција денеска попладне најави дека од утре (16 февруари) од 4:30 ќе нема градски превоз во Скопје.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.